torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Svensk etablering redan lönsam för Medicon A/S…

Medicon A/S i Allerød på Nordsjälland har fått en stark start på sin svenska satsning, som inleddes i maj i år. Med Helsingborg som bas har bolaget redan nått break-even i Sverige och satsar nu på att bygga ut med personal i Stockholm/Uppsala.

Medicon är en så kallad CRO, Clinical Research Organization, eller konsultbolag inom kliniska prövningar, framför allt i fas II-III. Bolaget bildades i mitten av 80-talet och har 50 anställda i Danmark.

Det senaste räkenskapsåret (maj-april) omsatte koncernen knappt 70 miljoner danska kronor. I år räknar VD Kim Simonsen med att summan blir 85 miljoner, varav det svenska dotterbolaget bidrar med 5-6 miljoner svenska kronor.

I dag har Medicon fyra anställda i Sverige, men Kim Simonsen förväntar sig kraftig tillväxt i det svenska bolaget under de kommande 3-4 åren. På sikt ska även en svensk direktör rekryteras.

— Vi borde ha samma storlek som i det danska bolaget eller större, eftersom den svenska marknaden är dubbelt så stor, säger han.

Det skulle innebära 75-90 personer i Sverige.

Medicon A/S i Allerød på Nordsjälland har fått en stark start på sin svenska satsning, som inleddes i maj i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.