En patenterad infusionspump har skapat intresse hos danska Vækstfonden, som just har investerat två miljoner danska kronor i etableringen av medicinteknikföretaget M2 Medical A/S. Bolaget, med kontor i Gentofte strax norr om Köpenhamn, ska nu utveckla pumpen till färdig produkt och väntas vara klar för lansering i juli nästa år.
Infusionspumpen har utvecklats av ingenjör Morten Mernøe, med bakgrund på företaget Coloplast som tillverkar sjukvårdsprodukter för bland annat stomi- och inkontinensområdet. Mernøe har samarbetat med Odense Universitetshospital och Amtssygehuset Roskilde kring utvecklingen. Pumpen ska produceras i Sverige och Frankrike av Malmöföretaget PartnerTech, kontraktstillverkare inom bland annat medicinteknik, respektive Promepla, specialister på produktion av engångsprodukter till sjukhus och läkemedelsindustrin.
Den programmerbara pumpen, som har utvecklats under cirka fem års tid, riktar sig främst till sjukhusens intensivvårdsavdelningar för insprutning av saltlösning, medicin och näringslösning. Intresset för pumpen beror på att den är ovanligt liten, användarvänlig och har en extra säkerhetsdetalj.
— Den utmärker sig för det första genom att bara väga omkring en tiondel av motsvarande produkter på marknaden. För det andra är nyheten att energitillförseln är otroligt låg, så att den på en batteriuppladdning kan leverera en hel liter vätska. Det finns det inga andra som kan och det är viktigt, eftersom det tar bort ett osäkerhetsmoment för patienter under transport, säger M2 Medicals VD Arne Kaae, farmaceut med omkring 30 års bakgrund på Novo Nordisk, bland annat i diabetesverksamheten som vice VD med ansvar för marknadsföring och affärsutveckling.
Vækstfonden är en del av det offentliga danska systemet för stöd till näringslivet och kan närmast liknas vid Industrifonden i Sverige. Vækstfonden har över två miljarder danska kronor att investera i företag, antingen direkt eller genom medfinansiering i riskkapitalfonder.
(Nyheten är levererad av Biotech Denmark exklusivt för Rapidus.)