torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Krinova Science Park satsar på nya profilområden

Forskningsparken Krinova i Kristianstad i nordöstra Skåne ska bygga upp två nya profilplattformar. Den ena plattformen inriktas mot Human Resource Investment, HRI, och den andra mot Miljö-Teknik och Management, MTM.

Etableringen av de två plattformarna innebär en viss förändring av forskningsparkens inriktning. Tidigare fanns en inriktning mot polymerteknik. Den försvinner nu.

— Förändringen innebär att vi bättre återspeglar forskningsinriktningen på Högskolan i Kristianstad som vi samarbetar nära med, säger Krinovas VD Tommy Åhlander.

Högskolan satsar cirka en halv miljon svenska kronor årligen för att knyta två forskare på deltid till profilplattformarna.

En tredje plattform som inriktas mot IT, kommunikation och media kommer senare att etableras i nära samverkan med kunskapsbyn Norra Stationen i Hässleholm i norra Skåne. Kunskapsbyns första etapp byggs just nu och ska stå klar till sommaren 2003. Hässleholms kommun satsar 100 miljoner svenska kronor på bygget.

Profileringen mot HRI och MTM på Krinova är också en följd av att forskningscentrumet Whole startades förra året. På Whole forskar man om förändringsprocesser i företagen. Forskningen är ofta individorienterad och sker i nära samarbete med företagen.

I forskningsbyn finns också miljöföretaget Naturvårdsingenjörerna AB som är ett konsultföretag inom vatten- och miljövård. Företaget är framgångsrikt och har startats av två tidigare studenter från högskolan.

Forskningsparken Krinova i Kristianstad i nordöstra Skåne ska bygga upp två nya profilplattformar. Den ena plattformen inriktas mot Human Resource […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.