söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Industrifonden satsar totalt 25 miljoner i CellaVision

Industrifonden investerar 15 miljoner svenska kronor i CellaVision via en riktad nyemission. Emissionen görs till samma kurs (27,50) som den senaste emissionen i december 2001.

Investeringen görs utöver konverteringen av det lån på tio miljoner, som Rapidus berättade om i förra veckan, där Industrifonden växlar lånet mot räntefria konvertibler i CellaVision. Om konvertiblerna byts mot aktier under tredje kvartalet nästa år kommer Industrifonden totalt att ha investerat lika mycket som Skandia, i dag femte största ägare i CellaVision.

— De 15 miljonerna ger oss drygt ett kvartal till och nu har vi pengar till slutet av 2003, säger VD Yvonne Mårtensson till Rapidus.

CellaVision har utvecklat en produkt som räknar och genom bildanalys automatiskt klassificerar vita och röda blodkroppar i ett blodprov.

Industrifonden investerar 15 miljoner svenska kronor i CellaVision via en riktad nyemission. Emissionen görs till samma kurs (27,50) som den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.