lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sparbanken Finn och Malmö stad nominerade för bästa marknadsföring

Tre kandidater har nominerats till MiM-priset 2001 (tidigare Bernhardpriset) som delas ut till bästa marknadsförare i Malmöregionen med omnejd av Marknadsföreningen i Malmö. Förra året vann Micco Grönholm på Anoto.

I år har juryn pekat ut Sparbanken Finn, Remington (rakutrustning) – och Malmö stad som möjliga vinnare.

Malmö stad nomineras för att med nyckelorden ”mångfald, möten och möjligheter” ha skapat en ny bild av Malmö som kunskapsstad.

Sparbanken Finn uppmärksammas för sin marknadsföring som självständig och engagerad bank med begrepp som ”modern, nära och ökat värde”.

Remington lyfts fram för att varumärket, trots knappa resurser jämfört med de globala konkurrenterna, har lyckats nå ut till en yngre kundgrupp via otraditionella kanaler.

Prisutdelning sker vid MiM-galan i Malmö nästa torsdag.

Tre kandidater har nominerats till MiM-priset 2001 (tidigare Bernhardpriset) som delas ut till bästa marknadsförare i Malmöregionen med omnejd av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.