måndag 25 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöfirma får högt betyg i mjukvarurapport

Mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö får bra betyg i en internationell, årlig rapport över mjukvaror för business intelligence (BI), bland annat omvärldsanalys.

Bedömarna på Fuld & Company i Boston delar bland annat ut poäng för en bra analysfunktion där man kan göra konkurrentjämförelser och se nätverksmönster mellan olika företag och personer som lagrats i databasen. Programmet är väl integrerat i Windowsmiljön med kopplingar till bland annat Explorer och Outlook.

Priset ser Brimstones VD Oliver Merlöv som en annan stor fördel med bolagets mjukvara. Det ligger betydligt lägre än för de flesta andra BI-program och granskarna på Fuld rekommenderar det till både proffs inom BI och mer ovana användare.

Brimstone är ett av Malmöföretagen som ställer ut i den svenska samlingsmontern på Cebit i Hannover i mars. Bolaget har distributionsavtal i Sverige med Inwarehouse/PC Express.

Mjukvaruföretaget Brimstone i Malmö får bra betyg i en internationell, årlig rapport över mjukvaror för business intelligence (BI), bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Move By Bike tar sig ur krisen

    Efter långvariga finansiella problem kan lyckan ha vänt för Move By Bike. Bolaget har kommit ur rekonstruktion och en ny delårsrapport visar tillväxt och krafitigt minskad förlust. Vd Fredrik Videlycka pekar på framgångsfaktorn.