torsdag 20 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny rapport: Öresund har potential att bli logistikcentrum

Öresundsregionen har förutsättningar för att bli ett logistikcentrum i skandinaviskt perspektiv, men fortfarande jobbar många företag på båda sidor av sundet i nationella organisationer. De som kommit längst i integrationshänseende är konsultföretagen som ofta bildat Öresundsgrupper med experter.

Det är några av slutsatserna i forskningsrapporten ”Logistics in the Öresund Region after the Öresund Link” som presenteras vid ett seminarium med Öresundsuniversitet i Lund i morgon. Bakom rapporten, som är en del av forskningsprogrammet ”Själland och Skåne – före, under och efter Bron”, står forskare vid Handelshögskolan i Köpenhamn och Lunds universitet.

De förutsättningar och barriärer som pekas ut i rapporten skiljer sig inte mycket från vad som brukar lyftas fram i integrationsdebatten. Högutbildad arbetskraft, god infrastruktur och skalfördelar genom centralisering ger möjligheter medan lagstiftning, kulturskillnader och höga brotaxor utgör hinder.

Värt att notera är att inte ens ett tvärgående forskningsprojekt som detta står över integrationshindren. I stället för mixade undersökningsgrupper med svenska och danska studenter har projektet på grund av tidsskäl och begränsad ekonomi genomförts som två separata studier i respektive land. Det innebar svårigheter när resultaten skulle tolkas, då frågeschemat hanterats olika på var sida av sundet och forskargrupperna hade olika uppfattningar om vilka tolkningar som var relevanta. Anmärkningsvärt är också att den svenska studien genomfördes före brons öppnande och den danska efteråt.

Öresundsregionen har förutsättningar för att bli ett logistikcentrum i skandinaviskt perspektiv, men fortfarande jobbar många företag på båda sidor av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.