torsdag 20 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nu flyttar Orange till gamla ubåtshallen i Malmö

I helgen går flyttlasset för mobiloperatören Oranges svenska huvudkontor, som flyttar in i Kockums gamla ubåtshall i Malmö.

Omkring 300 anställda kommer från och med måndag nästa vecka att sitta utspridda på tre och ett halvt våningsplan i de nyrenoverade lokalerna. Den totala ytan för Oranges kontor är 8.400 kvadratmeter. Officiell invigning av de nya lokalerna sker först i början av nästa år.

Under nästa år räknar presschef Anette Gregow med att antalet anställda i Orange Sverige ökar till 600 personer.

I helgen går flyttlasset för mobiloperatören Oranges svenska huvudkontor, som flyttar in i Kockums gamla ubåtshall i Malmö. Omkring 300 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Krinovas vd lämnar på dagen

    Inte ens ett år på posten blev det för Krinovas vd Ulrika Hasselgren. Hon lämnar vd-rollen med omedelbar verkan efter en överenskommelse med styrelsen. Orsaken är ”olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas”.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Hård motvind för Eolus

    Vindkraftsbolaget Eolus i Malmö redovisar en brakförlust för årets tredje kvartal. Pressade marginaler och problem med prestigeprojektet Pome i USA tvingar nu bolaget till omfattande sparåtgärder.