tisdag 27 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tunga aktörer flyttar in hos United Spaces i Köpenhamn

Flera välkända företag och organisationer har under sommaren anslutit sig till entreprenörsmiljön United Spaces of Chaordia mitt för Den Sorte Diamant i Köpenhamn.

Bland dem som nu tar plats i de nyöppnade lokalerna finns Teknologisk Innovation, Connect Denmark och Venture Cup. Dessutom är Nordeakoncernen på väg in via Unibank Invest, som erbjuder rådgivning till entreprenörerna, uppger Tore Wanscher, ansvarig för United Spaces i Köpenhamn.

— Företagen vill bli en del av nätverket här. Vi har även en revisor på plats och förhandlar med en advokatbyrå, säger han.

Hittills har United Spaces fått in 62 medlemmar fördelat på 31 företag. Nio av företagen har startat i United Spaces lokaler. Totalt finns det plats för 150 medlemmar och Tore Wanscher räknar med att passera 100-strecket före jul.

Flera välkända företag och organisationer har under sommaren anslutit sig till entreprenörsmiljön United Spaces of Chaordia mitt för Den Sorte […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Advokater ska få AI-stöd – inte ersättas

    AI-assistenter intar snart varje bransch, med löfte om att lätta på det administrativa oket. Nu lanserar IT-bolaget Katscenter en juridisk AI-partner som ger advokater mer tid till det mänskliga hantverket.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.