fredag 27 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ericsson i Lund är vinnare – trots personalneddragningar

Av Thomas Frostberg

Ericsson säger upp ett hundratal anställda i Lund.

Vid en första anblick kan det låta illavarslande för regionen att neddragningarna även drabbar företagets utvecklingscentrum för mobiltelefoner.

Ekots reporter tog det så allvarligt att han flera gånger i morgonsändningarna upprepade nyheten att Ericsson lägger ner sin fabrik (!) i Lund.

Nu är det inte så illa. Tvärtom. I ett större perspektiv framstår Lund snarast som en av de stora vinnarna efter dagens bokslutskommuniké från Ericsson.

* Ericsson har i dag drygt 1.800 anställda i Lund. De omkring hundra personer som nu sägs upp inom produktutveckling, marknadsföring och försäljning är färre än antalet nyanställda i Lund under förra året och de uppsagda lär inte ha svårt att få nya jobb. Jämför det med de 16.800 anställda i Ericssons division för konsumentprodukter som väntas minska till omkring 7.000 personer under året, genom att all egen produktion avvecklas.

* Ericsson i Lund kommer även i fortsättningen att vara ett av två huvudcentra i Europa för utvecklingen av nya GSM-telefoner och mobila terminaler för den kommande generationens mobilnät UMTS. Det gäller även för utvecklingen av nya tillbehör som Bluetooth-produkter. Den andra utvecklingsenheten ligger i Basingstoke, Storbritannien.

* Marknadsföringen av Ericssons mobiltelefoner, både för GSM- och UMTS-nätet, leds även i fortsättningen från Lund. Funktionen kommer bli ännu viktigare i framtiden när koncernen nu beslutat sig för att avveckla all egen tillverkning och i stället fokusera på utveckling, design och varumärkesbyggande. Och det saknas inte offensiva ambitioner. Ericsson är på väg att inleda ett samarbete i miljardklassen med en av världens främsta reklambyråer, Londonbaserade Bartle Bogle Hegarty, uppgav tidningen Resumé i förra veckan.

Slutsatsen är klar. Ericsson i Lund fortsätter att försvara sin position inom koncernen.

Det är av största vikt för den fortsatta utvecklingen av hela Öresundsregionen med allt vad det innebär av korsbefruktningar för unga entreprenörsföretag.

Därför är Lund – och Öresund – vinnare i dag.

Av Thomas Frostberg Ericsson säger upp ett hundratal anställda i Lund. Vid en första anblick kan det låta illavarslande för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.