onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Klart med ansvarig för IT-investeringar vid Industrifonden i Malmö

Lennart Gustafsson, 52 år, är nyanställd vid statliga Industrifondens Malmökontor. Han blir ansvarig för lån och investeringar inom IT- och elektronikbranscherna.

Industrifonden ville ha en person med bred erfarenhet inom teknik och företagande. Lennart Gustafsson har lång erfarenhet inom elektronik och IT, bland annat från Ericsson i Lund där han var med om att utveckla koncernens PC. 1984 var han en av grundarna av datadistributören Gandalf Data AB som är noterat på Stockholmsbörsens O-lista. På Gandalf var Lennart Gustafsson teknisk chef och dotterbolagschef. Han har kvar sina aktier i företaget.

Lennart Gustafsson har läst matematik, numerisk analys och databehandling vid Lunds universitet och är bosatt i Malmö.

Industrifonden har sedan hösten 1999 lokalkontor i Malmö, det första kontoret utanför Stockholm. Här finns sedan starten Anders Mertel, investeringsansvarig i bioteknik-, medicin- och medicinteknikföretag.

Lennart Gustafsson, 52 år, är nyanställd vid statliga Industrifondens Malmökontor. Han blir ansvarig för lån och investeringar inom IT- och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.