lördag 4 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Internationell fusion gynnar Vioma i Malmö

En internationell affär i reklam- och webbranschen kan få stor betydelse för det Malmöbaserade IT-företaget Vioma, som utvecklat en programvara för Content Management (CM).

Vioma har sedan tidigare ett samarbetsavtal med danska E-scape, som står för konsultarbetet att implementera programvaran hos de danska kunderna.

Nyligen blev E-scape genom en fusion en del av Tribal DDB Worldwide, reklambyråkedjan DDB Worldwide Communications Groups nätverk av konsultföretag inom IT och Internet. Nätverket utgörs av 21 kontor med totalt 500 anställda i Amerika, Europa och Asien. Huvudkontoret ligger i New York.

Tribals europeiska huvudkontor placeras i Köpenhamn och därmed är förhoppningarna höga inom Viomas ledning att man ska få stor draghjälp till en snabbare internationell expansion.

Vioma har också slutit samarbetsavtal med konsultföretaget Necon IT, som bland annat levererat de tekniska lösningarna till sajten för svenska TV4:s Börsmatchen.

Dessutom har samarbetet med partnern Cell Network blivit allt mer intensivt de sista två månaderna, sommaren till trots. Vad det konkret innebär i form av kunder vill Viomas VD Tomas Hallberg inte gå in på i nuläget, bara att det ser mycket lovande ut för framtiden.

— Intresset för Content Management har accelererat kraftigt på kort tid, säger han.

En internationell affär i reklam- och webbranschen kan få stor betydelse för det Malmöbaserade IT-företaget Vioma, som utvecklat en programvara […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.