måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Avreglering av tysk elmarknad gynnar Energy Opticon i Lund

Avregleringen av den tyska elmarknaden den 1 juli i år kan komma att få stor betydelse för Energy Opticon på Ideon. Företaget, som tillverkar programvaror för elföretag, tror att deras produkter kommer få stor efterfrågan efter avregleringen.

— Det här kan bli väldigt stort för oss. Den tyska elmarknaden är enorm och avregleringen kommer att ställa nya krav på de tyska elbolagen och dessutom uppstår nya uppgifter såsom börshandel med el. För att klara detta behöver man ett effektivt dataprogram som vårt, säger Henrik Sjöquist marknadschef på Energy Opticon.

Med Energy Opticons dataprogram kan elföretag till exempel göra prognoser för hur mycket el som kommer att gå åt och optimera sina produktionsplaner.

— Genom att använda vårt program kan företag sänka sina kostnader med flera procent. Redan idag utgör den tyska marknaden 50% av vår omsättning men efter avregleringen räknar vi med att dubbla vår försäljning där på kort tid, säger Henrik Sjöquist som dock är förtegen om företagets aktuella omsättning.

Enligt den senast inlämnade årsredovisningen till PRV var omsättningen 1997/98 knappt 3,2 miljoner svenska kronor och resultatet efter finansiella poster ett överskott på knappt en halv miljon kronor.

Energy Opticon bildades 1993 och har idag kontor i Lund och Berlin. Totalt har företaget 13 anställda och bland kunderna finns Vattenfall och Stockholms Energi.

Energy Opticon ägs av sin grundare VD Björn Malmström. Företaget är helt självfinansierat och några direkta planer att ändra på det finns inte.

— Vi letar inte aktivt efter nytt kapital men det är klart ifall något skulle dyka upp så är vi inte helt ointresserade, säger Henrik Sjöquist.

Avregleringen av den tyska elmarknaden den 1 juli i år kan komma att få stor betydelse för Energy Opticon på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.