lördag 4 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Netch expanderar till Tyskland, Belgien och Storbritannien

Internetkonsultföretaget Netch Technologies inleder inom kort en expansion med etablering av flera kontor ute i Europa. Tyskland, Belgien och Storbritannien står överst på listan. Förhandlingar pågår med tilltänkta kunder i dessa länder. Så snart ett kontrakt är i hamn öppnar Netch ett lokalt säljkontor i respektive land.

Längre fram finns även planer på etableringar i bland annat Grekland, Spanien och Italien beroende på intressent från potentiella kunder i dessa länder.

Dessutom ska säljkontoret i Köpenhamn förstärkas med några personer.

Tillsammans med övriga expansionsplaner inom Sverige under året innebär det att antalet anställda beräknas öka från dagens 170 personer till minst 220 vid årsskiftet.

Resurser för att klara expansionen hämtas från den nyligen genomföra nyemissionen, då 6:e AP-fonden tillsammans med Alfred Bergh Fondkommission och venturecapitalföretaget T-bolaget satsade 29 miljoner svenska kronor i Netch.

Netch omsatte förra året 56 miljoner svenska kronor och gjorde en förlust på under en miljon kronor. I år siktar ledningen på att öka omsättningen till 120 miljoner. Siffrorna för första kvartalet ligger över budget, men företaget vill inte avslöja hur mycket.

Internetkonsultföretaget Netch Technologies inleder inom kort en expansion med etablering av flera kontor ute i Europa. Tyskland, Belgien och Storbritannien […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.