fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börshickan skrämmer inte skånska IT-företag på väg mot börsen

De skånska IT-företag som är på väg mot Stockholmsbörsens O-lista oroas inte särskilt av den senaste tidens börsturbulens.

— I dagsläget inverkar det inte på våra planer. En listning på O-listan är något långsiktigt, säger Christer Löwgren, VD för C Technologies i Lund.

Målet är att ansöka om en notering för C Technologies på O-listan senast under tredje kvartalet i år. Styrelsen har också planer på att genomföra en nyemission om högst fem miljoner aktier (efter föreslagen split där varje aktie delas upp i tio nya) i samband med noteringen. Beslut fattas av bolagsstämman 2 maj.

IT-konsulten Novada i Malmö ska genomföra en nyemission redan under nästa månad, förutsatt att aktieägarna följer styrelsens förslag på bolagsstämman 3 maj. Nyemissionen är riktad till befintliga aktieägare och beräknas dra in drygt 60 miljoner kronor. En notering på O-listan är planerad till tredje kvartalet i år. Planerna ligger fast, trots oron på börsen, meddelar VD Stig Norberg.

Malmöföretaget Aspiro, specialister på bland annat WAP-lösningar, är ett av de IT-bolag som drabbats av ett kraftigt kursras den senaste månaden. Företaget behöver få in mer kapital senast en bit in på hösten och samtidigt planerar man att gå in på O-listan.

— Vi håller ögonen på vad som händer på marknaden, men jag har ingen anledning att tro att det kommer att påverka oss. Möjligen påverkar det vad priset hamnar på och därmed vilken utspädning som krävs för att få in tillräckligt med kapital, men jag ser inte att det skulle vara slut på folk som är villiga att investera i vår typ av verksamhet, säger Aspiros VD Jörgen Adolfsson.

Lundaföretaget TimeSpace Radio, som introduceras på O-listan nästa torsdag, drabbas inte omedelbart av IT-raset eftersom bolaget genomförde en nyemission redan i februari och då fick in 115 miljoner svenska kronor.

C Technologies handlas på Nya Marknaden, Novada på Aktietorget, TimeSpace Radio inofficiellt via Aros Securities och Aspiro inofficiellt via Chevreux Trading och Hagströmer & Qviberg Tech Market.

De skånska IT-företag som är på väg mot Stockholmsbörsens O-lista oroas inte särskilt av den senaste tidens börsturbulens. — I […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.