torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stort intresse för Venture Cup Öresund

Venture Cup, en tävling i att prestera den bästa affärsplanen, har mött stort intresse när arrangemanget nu hålls i Öresundsregionen för första gången.

Omkring 550 personer har kommit på de fyra informationsmöten som hållits i regionen, tre i Köpenhamn och ett i Lund. Och redan har 200 personer anmält sig för att vara med i tävlingen, som sker i tre etapper med delvinster i varje steg. Första pris i finalen är 200 000 danska kronor. I juryn sitter en rad kända entreprenörer och investerare.

Tävlingen och prispengarna är bara en del i idén bakom Venture Cup, som startades i Tyskland för fyra år sedan.

— Syftet är att hjälpa folk som går omkring med en idé att komma igång med att bilda företag, säger Maiken Mühlendorph på konsultfirman McKinsey, som är tävlingens huvudarrangör.

Venture Cup skiljer sig från andra tävlingar, som e-challenge, genom att man tävlar med idéer och affärsplaner i stället för med existerande företag eller produkter. Dessutom är Venture Cup öppen för alla slags idéer, inte bara inom IT-området.

Venture Cup, en tävling i att prestera den bästa affärsplanen, har mött stort intresse när arrangemanget nu hålls i Öresundsregionen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?