fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Högerkanten: MKB, Forward Pharma, Alfa Laval och Tribona

Briggens tidigare vd Gunnar Östenson är en av dem som tar plats i nyformade ledningsgruppen på fastighetsbolaget MKB i Malmö.

Lilla forskningsbolaget Forward Pharma går till frontalangrepp på läkemedelsjätten Biogen Idec. Forward Pharma förbereder en tuff patentstrid om en MS-medicin.

Alfa Laval tar en order på kylsystem till naturgasindustrin i USA. Affären är värd 95 miljoner kronor och avser produkter från ett tidigare gjort förvärv.

Läs mer om allt detta i redaktionsbloggen Högerkanten på Rapidus hemsida.

Klicka här för att komma till Högerkanten.

Där får du också en uppdatering på Lundaföretaget Tribona som tecknar avtal i Köpenhamn om uthyrning av 28.500 kvadratmeter industrifastighet.

Briggens tidigare vd Gunnar Östenson är en av dem som tar plats i nyformade ledningsgruppen på fastighetsbolaget MKB i Malmö. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.