måndag 3 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny byrå skapas ur Attractions konkurs

Efter att ha jobbat ihop på Attraction ett antal år drogs Cilla Montgomery, Anders Persson och Magdalena Olsson med i höstens ekonomiska malström. Nu startar trion en ny kommunikationsbyrå inom digital marknadsföring.

Under namnet Le Brand ska de tre kollegorna arbeta med det mesta som rör varumärkesbyggande på webben, från att bygga hemsidor och designa kampanjer i social medier till strategin för hela den digitala närvaron.

— Vi fokuserar på medelstora, privata företag med marknadsavdelningen i Skåne. På Attraction jobbade vi mycket med Stockholmsföretag och det gjorde det svårare att bygga relationer, säger Cilla Montgomery.

Några nyanställningar väntar inte den nybakade Malmöbyrån, som istället ska arbeta med fristående specialister inom olika fält.

Erik Olausson

Efter att ha jobbat ihop på Attraction ett antal år drogs Cilla Montgomery, Anders Persson och Magdalena Olsson med i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Dan Olofsson är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.