söndag 23 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Global laboratorievirksomhed trækker planer om afdeling i København tilbage

Laboratorievirksomheden Hamilton Company har afbrudt søgningen efter lokaler i København. Selskabet er verdensledende inden for laboratorieudstyr og ville åbne kontor i Øresundsområdet for at kunne tilbyde sine kunder i regionen service på nært hold. Nu har Hamilton skrinlagt de planer og satser i stedet på samarbejde med tre skandinaviske virksomheder.

Aftalerne underskrives i disse dage med selskaber i Oslo og Stockholm, og der er drøftelser i gang med en mulig partner i Københavnsområdet. Partnervirksomhederne skal tilbyde servicering af Hamiltons udstyr og finde nye kunder til virksomheden.

— Det er af økonomiske årsager at vi prøver denne her løsning i stedet. Det bedste havde været en egen afdeling, men vi håber at det her bliver en succes, siger Ulf-Peter Rausch, salgschef for Skandinavien.

Hvis de nye samarbejdsaftaler bliver lønsomme, sigter Hamilton på at åbne egen enhed i Skandinavien om to til tre år. Virksomheden har allerede afdelinger i Schweiz, Tyskland, Storbritannien og USA.

Laboratorievirksomheden Hamilton Company har afbrudt søgningen efter lokaler i København. Selskabet er verdensledende inden for laboratorieudstyr og ville åbne kontor […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.