fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ideon bolagiserar inkubatorverksamheten

Lagom till att Ideon Innovation flyttar in tillsammans med Teknopol, Venture Cup och Lift i nybyggda Ideon Agora passar forskningsparken på att möblera om även i sin bolagsstruktur. Framöver kommer verksamheten i Ideon Innovation drivas i ett separat aktiebolag med Hans Möller som ordförande.

Hittills har Ideons inkubatorer drivits av Ideon Center på uppdrag av Stiftelsen Inkubatorerna i Lund. Nybildade Stil Affärsinkubator i Lund blir istället ett dotterbolag till stiftelsen. Personalen på Ideon Innovation kommer framöver vara anställd av det nya bolaget. Utöver Hans Möller utgörs styrelsen av Sven-Thore Holm. Vem som blir VD är ännu inte spikat.

Ett motsvarande bolag ska även bildas för att driva Ideon Bioincubator, uppger Hans Möller.

— Det här var planen från början. Det är ju två separata verksamheter med separata inriktningar, säger han.

Bakom Stiftelsen Inkubatorerna i Lund står Ideon Center, Innovationsbron Syd, Region Skåne, Lunds kommun, Lunds universitet och Färs & Frosta Sparbank.

Erik Olausson

Lagom till att Ideon Innovation flyttar in tillsammans med Teknopol, Venture Cup och Lift i nybyggda Ideon Agora passar forskningsparken […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.