måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Notebook Design i konkurs

|  
|  

Idén om att sätta varumärkeslogotyper på lock till bärbara datorer räckte inte hela vägen. Malmöföretaget Notebook Design har gått i konkurs efter cirka sex års verksamhet.

Notebook Design låg bakom specialbyggda datorlock till bland andra privatgymnasiet Procivitas och ett antal tyska fotbollsklubbar. Men försäljningen tog aldrig riktigt fart, istället har bolagets historia kantats av återkommande nyemissioner.

I vintras var det dags igen, men denna gång saknades riskvilliga investerare. Företaget sattes på egen begäran i konkurs av Malmö tingsrätt förra veckan.

Den samlade förlusten under årens lopp uppgår till en bit över 15 miljoner kronor. Som mest hade Notebook Design en handfull anställda, vid konkursen var de tre. Totalt finns runt 160 ägare, varav styrelsen och VD Alexis Aminoff står för drygt 27 procent av bolaget. Aktien var tidigare noterad för handel på Alternativa Aktiemarknaden.

Kristian Svensson

Idén om att sätta varumärkeslogotyper på lock till bärbara datorer räckte inte hela vägen. Malmöföretaget Notebook Design har gått i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.