fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Wallenberg går in i 34-bolag

Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

Nordic Forestry Automation (NFA) har utvecklat en teknologi som kombinerar sensorer med AI-algoritmer för att stötta förare av skogsmaskiner i deras arbete.

Nyligen gjorde bolaget en riktad nyemission som innebar att Wallenbergsfärens Navigare Ventures blir ny delägare i bolaget. Även de tidigare delägarna Sveaskog, Södra Ädla och Almi Invest deltog i rundan.

Lars Svensson och David Gillsjö, NFA

– Vi har haft förmånen att kunna välja investerare som vi tror kan bidra med mer än bara pengar, säger vd Lars Svensson som grundade bolaget tillsammans med David Gillsjö 2021.

– Södra och Sveaskog har en helt unik skoglig expertis och ger oss trovärdighet i branschen. Navigare å sin sida är en utpräglad deep tech-investerare som har väldigt mycket know-how och nätverk kring hur man skalar upp den här typen av teknikbolag, fortsätter han.

I den förra investeringsrundan sommaren 2023 fick bolaget in 10 miljoner kronor. Hur mycket den nya rundan tillförde vill Lars Svensson inte avslöja. Klart är i alla fall att de båda grundarna fortsatt kontrollerar majoritet i bolaget.

”Små summor i tech-sammangang”

– I de här två rundorna har vi tagit in tillräckligt med kapital för att nå marknaden med den första produkten. Det är fortfarande små summor i sammanhanget tech-startups, skulle jag säga. Vår strategi är marknadsetablering med den första produkten och från det utgångsläget resa de riktigt stora summorna.

NFA:s teknik bygger upp en digital representation av en skogsmiljö i realtid. Den första produkten är ett förarstödsystem som jämför nuläge mot en målbild från skogsägaren, och gör tydligt för föraren hur målet ska uppnås. Systemet möjliggör vilken skötselmetod som helst, exempelvis för att främja långsiktig tillväxt, kolinlagring eller biologisk mångfald, samtidigt som avverkningen blir effektivare och lönsammare.

– Kommande produktgenerationer kommer även delvis kunna styra maskinerna, baserat på den digitala representationen av omgivningen, för att ytterligare förbättra förarnas arbetsmiljö, och öka effektiviteten.

Pengarna bolaget nu fått in ska räcka till lanseringen av den första produkten.

”I praktiken kommer vi till break even med den här lanseringen, som kommer ske i sommar.”

lars svensson

– I praktiken kommer vi till break even med den här lanseringen, som kommer ske i sommar. Det är från det utgångsläget som vi vill resa kapital i nästa runda för att ta nästa stora utvecklingssteg.

I december undertecknade NFA en avsiktsförklaring med Södra. Där annonserar bolagen att NFA:s första produkt ska rullas ut på samtliga gallringsskördare som kör för Södra, storleksordningen 150 maskiner.

NFA uppmärksammades hösten 2023 som en av Rapdius 34or och har sedan dess vuxit från fem till åtta heltidsanställda.

Ola Nilsson

Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.