måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bookboost växer

|  
|  

Malmöbolaget Bookboosts digitala system för hotellgästhantering har nu använts av 4 miljoner hotellgäster i ett 30-tal länder. Men företaget dras alltjämt med förlust.

Bookboost har utvecklat ett CRM-system som hanterar allt som rör bokningar och gästinformation. Mest stolt är medgrundaren Daan de Bruijn över deras ”unified inbox”, eller enhetliga inkorg, för meddelanden mellan hotell och gäster.

– Ingen annan har något som liknar vår unified inbox, som automatiskt samlar in meddelanden från digitala källor som Booking, mejl, Google, WhatsApp och andra. Vi är bäst i klassen. Med vår plattform kan hotellen även skapa appar för specifika event för konferensgäster och andra kundanpassade servicelösningar, säger han.

Bolaget lanserade sina produkter 2017. Under pandemin fick bolaget skala ner verksamheten men har därefter gått från sju till 27 anställda, varav hälften utgår från Malmö och resten sitter i Amsterdam och Barcelona. Bland kunderna finns hotellkedjorna Room Republic som är Helsingborgsbaserad, Nobis Hospitality Group och Easy Hotel.

– Vår marknadsföring fokuseras på nordvästra Europa och vi satsar ständigt på vidareutveckling av produkterna, säger Daan de Bruijn.

Han vill inte säga när bolaget kan nå breakeven. Senaste årsredovisningen visar en omsättning på 5,2 miljoner kronor med ett resultat på minus 2,4 Mkr 2022. I styrelsen sitter bland andra Alexander Edström, vd för Göteborgsbaserade Atomize som sysslar med automatisk prognos av maximala rumspriser för hotell.

Elisabet Ottosson

Malmöbolaget Bookboosts digitala system för hotellgästhantering har nu använts av fyra miljoner hotellgäster i ett 30-tal länder. Men företaget dras alltjämt med förlust.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.