fredag 18 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lime Go till Danmark och Norge

|  
|  

Det har gått trögt för budgetversionen av IT-företaget Lime Technologies CRM-system, Lime Go. Nu är det dags för ett lanseringsförsök i Danmark och Norge.

Bolaget knoppade av produkten Lime Go till ett eget affärsområde under våren, med förhoppningen att det skulle ge CRM-verktyget som riktar sig till mindre företag en skjuts. För närvarande jobbar 15 personer med Lime Go, utspridda på tre kontor i Lund, Stockholm och Krakow.

Produkten står för cirka 4 procent av Limes Technologies totala omsättning. Hittills har tillväxten varit lägre än inom bolaget som helhet, där snittet har legat på 19 procent de senaste 20 åren. Målsättningen är nu att få en starkare tillväxt i affärsområdet.

– Tillväxttakten för Lime Go är inte tillräckligt bra enligt mig. Jag vill ha en brantare tillväxtkurva. Den ska upp till minst mellan 25 och 30 procent över en period på två-tre år, säger Nils Olsson, vd för Lime Technologies.

Jämfört med Limes huvudprodukt är Lime Go är en mer avskalad och billigare tjänst. Den riktar sig till säljintensiva eller prospekterande företag och har i nuläget cirka 1.700 kunder. Hittills finns endast en bråkdel av dem i Norge och Danmark.

Har ni sett något resultat av satsningen på Lime Go ännu?

– Nej, bara lite skillnad initialt. Det blir också alltid en fördröjning när du anställer och de nya ska komma in i jobbet. Vad jag tittar på är var vi har tillväxten, men jag har en bra känsla, säger Nils Olsson.

Sedan lanseringen har fokus varit att få den nya organisationen på plats och anpassa produkten till de nya marknaderna. Nu är planen att den närmaste tiden anställa ytterligare.

– Jag hoppas att vi kan stärka upp teamet inom sälj, marknad och utveckling i de aktuella länderna. Planen är att vi ska få in en handfull till om det går åt rätt håll, säger Nils Olsson.

Mette Carlbom

Det har gått trögt för budgetversionen av IT-företaget Lime Technologies CRM-system, Lime Go. Nu är det dags för ett lanseringsförsök […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.