söndag 6 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vultus siktar internationellt

|  
|  

Lundabolaget Vultus är i startgroparna med att gå ut på marknaden med sitt verktyg för precisionsodling. Under året har bolaget gjort storskaliga fältförsök med den nya tekniken, som syftar till att effektivisera jordbruket med hjälp av satellitbilder.

– Våra resultat visar en skördeökning på fyra procent och en minskad användning av kvävegödselmedel med 17 procent. För en genomsnittlig spannmålsodlare handlar det om en vinst på omkring 200.000 kronor per år, säger Vultus vd Robert Schmitt.

Verktyget kan kopplas till andra digitala tjänster som redan i dag används inom jordbruket.

– Vår målgrupp är de lantbrukare som är villiga att satsa på ny teknik. Det är ett smidigt sätt för oss att nå ut till användarna, säger Robert Schmitt.

Sverige och Tyskland är de största marknaderna. Inom kort siktar Vultus på nå ut till övriga Europa och även Brasilien genom samarbetspartners.

Vultus började utveckla drönarteknik 2016. Men snabbt insåg företaget att tekniken var begränsad och vände blicken mot satelliter i stället.

– Jordbrukssektorn står inför enorma utmaningar när det gäller hållbar matproduktion och miljö. Samtidigt ser vi att det finns en brist på digitalisering inom sektorn. Vi kände att vi hade möjlighet att göra nytta, säger Robert Schmitt.

Vultus har bland annat fått finansiering av Norrsken Foundation, Almi Invest och Rockstart. I dag har bolaget tolv anställda.

Sara Nkwe Assarsson

Lundabolaget Vultus är i startgroparna med att gå ut på marknaden med sitt verktyg för precisionsodling. Under året har bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.