lördag 1 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och får Massivegrundaren som delägare

|  
|  

Cross Reality har även fått in en ny rådgivare och delägare i form av Massives grundare Martin Walfisz – som tidigare inte gjort någon hemlighet av hur skeptisk han varit till VR-spel.

– Generellt har jag varit en VR-skeptiker, tekniken har misslyckats alla gånger man försökt sig på den men nu tror jag att det kan vara på gång. Hårdvaran har blivit mer plug and play i stället för att strula varje gång man ska starta den, men om det tar tre eller åtta år för marknaden att explodera vet jag inte, säger Martin Walfisz som i dag är senior partner på Nordisk Games.

Som rådgivare till Cross Reality ska han vara delaktig som bollplank när det gäller övergripande speldesign, hitta rätt affärsmodeller och ta hjälp av sitt nätverk för att attrahera andra till företaget.

– Det speciella med affären är VR för upplevelsecentrum, det blir ett sätt för de flesta som inte har VR hemma att prova på det. Buzzen har ju funnits i många år, men nu är tekniken till sist bra nog och det är spännande att jobba med människor som gjort sina resor utanför spelbranschen. Precis som med mobilspel kommer man upptäcka att det inte bara går att översätta hur konsolspel fungerar, säger Martin Walfisz.

Martin Walfisz var en av gästerna i RapidusTV:s panelsamtal om framtiden för Skånes spelutveckling. Se inslaget här.

Niclas Lindstrand

Cross Reality har även fått in en ny rådgivare och delägare i form av Massives grundare Martin Walfisz – som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.