söndag 19 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och används i kampen mot corona

|  
|  

Det är fler än bara storbolag som har användning av Neo4j:s grafdatabas. Grundare och vd Emil Eifrem känner till minst 25 projekt som använder den i kampen mot corona.

– Den användes till exempel väldigt framgångsrikt för contact tracing i Singapore. Och German Center for Diabetes Research analyserade 19.000 vetenskapliga artiklar relaterade till corona via vår databas för att hitta existerande läkemedel som kan funka mot covid-19, säger han.

Det är inte första gången forskare använder grafdatabasen för textanalys och att hitta kopplingar mellan artiklar. I detta fall handlade det bland annat om att hitta artiklar som tog upp om andra sjukdomar med liknande symtom och fungerande behandlingar som kan testas för covid-19.

Grafdatabasen är, enligt Emil Eifrem, även väldigt användbar för att spåra smittan. Detta genom att använda samma metod som användes vid den uppmärksammade internationella journalistiska granskningen om ”Panama papers”.

– Det är samma princip. De här personerna som granskades, kändisar och makthavare, sätter inte in pengar direkt i ett hemligt konto utan gömmer oftast pengarna via flera hopp bort. De hoppen och kopplingarna kunde vår grafdatabas avslöja. Det är samma grej med corona. Man måste spåra smittan flera steg bakåt, säger Emil Eifrem.

Emiliano Strauss

Det är fler än bara storbolag som har användning av Neo4j:s grafdatabas. Grundare och vd Emil Eifrem känner till minst […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.