måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tidig Rapidusvinnare knackar på igen

|  , ,

Kort sagt: Ikväll smäller det, då utses Årets Rapidusföretag för 18:e gången. Samtidigt har en av de tidigaste vinnarna åter gett sig till känna: danska spelutvecklingsbolaget IO Interactive, som efter en skumpig resa just öppnat en utvecklingsstudio i Malmö.

Av Erik Olausson, chefredaktör

Sedan 2001 har Rapidus satt sökljuset på spännande innovationsbolag på väg uppåt med utmärkelsen Årets Rapidusföretag. Merparten är i dag välkända börsbolag med miljardvärdering, eller företag som köpts upp av branschjättar längs med vägen (hela listan finns längst ned).

Ett tydligt exempel är Lundabaserade CellaVision, som knep priset allra första gången. I dag har bolaget över 100 anställda och ett börsvärde på 4,7 miljarder kronor.

För IO Interactive, som prisades året efter, har utvecklingen varit betydligt krokigare. Verksamheten grundades strax innan millennieskiftet av en grupp veteraner från spelutvecklingsbolaget Reto-Moto och med Egmont-ägda Nordisk Film som finansiär. Bolaget fick tidigt framgång med ”Hitman”, en serie actionspel med yrkesmördaren Agent 47 som huvudkaraktär, och 2004 blev hela verksamheten uppköpt av brittiska spelförläggaren Eidos.

De följande åren breddade IO Interactive portföljen med andra typer av spel, bland annat den barntillåtna titeln ”Mini Ninjas”. I samma veva blev Eidos, och därmed IO Interactive, en del av japanska konglomeratet Square Enix.

2010 hade IO Interactive växt till runt 200 anställda, men efter att en rad släppta spel fått ljummet mottagande tvingades bolaget successivt kapa personalstyrkan genom flera sparpaket. Riktigt allvarligt blev läget i mitten av 2017 då Square Enix meddelade att de inte längre ville finansiera IO Interactive utan istället hitta en köpare till såväl bolaget som rättigheterna till ”Hitman”.

Konkurshotet avvärjdes till slut genom att ledningen köpte aktierna från Square Enix och ännu en gång slimmade personalstyrkan. I dag, 18 månader senare, är läget ett annat. Bolaget har just lanserat ”Hitman 2”, som trots namnet är det sjunde spelet i serien, och slutit distributionsavtal med mediejätten Warner Brothers.

Det är alltså ett ärrat och väderbitet spelbolag, men med nyvunnet självförtroende, som nu öppnar utvecklingsstudio i centrala Malmö. Etableringen, som Rapidus kunde avslöja strax före jul, sker i samma fastighet som redan hyser branschklustret DevHub.

Att Danmarks största spelbolag får en förgrening i Malmö är en indikation på att Öresundsintegrationen kommit relativt långt inom spelbranschen – där huggsexan om nyckelkompetenser tvingar bolagen att värva talanger utanför hemorten. IO Interactive har till exempel rekryterat en hel del folk från skånska Massive Entertainment genom årens lopp, medan flera seniora medarbetare på Malmöbolaget Sharkmob har en bakgrund från IO Interactive.

När IO Interactive blev Årets Rapidusföretag 2002 lade juryn stor vikt vid bolagets strategi och förmåga att i praktiskt arbete förena kreativitet, kvalitet och effektivitet. Då hade försäljningen redan börjat ta fart, men som alltid är det framtida potential, snarare än historiska siffror, som Rapidusjuryn försöker ta fasta på.

Vilka som hittills passerat nålsögat ser du nedan. Och vem som gör det i år – det vet vi om några timmar.

Årets Rapidusföretag:

CellaVision, 2001. I dag börsnoterat.
IO Interactive, 2002.
Jolife, 2003. Köptes upp av amerikanska Physio Control 2011.
QlikTech, 2004. Utköpt från börsen 2016 för 25 miljarder kronor.
TAT, 2005. Köptes upp av Blackberry 2010.
Kapow Technologies, 2006. Köptes upp av amerikanska Kofax 2014.
Lyyn, 2007. Scalado, senare uppköpt av Nokia, vinner hederspris detta år.
BoneSupport, 2008. I dag börsnoterat.
Illusion Labs, 2009.
Cognimatics, 2010. Köptes upp av Axis 2016.
Neo Technology, 2011.
Camurus, 2012. I dag börsnoterat.
Vergic, 2013.
Expertmaker, 2014. Köptes upp av Ebay 2016.
BoMill, 2015.
Sol Voltaics, 2016
FlatFrog, 2017

Kort sagt: Ikväll smäller det, då utses Årets Rapidusföretag för 18:e gången. Samtidigt har en av de tidigaste vinnarna åter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.