fredag 18 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Uppstickaren Memlin plockar Lindex som kund

Lundabaserade Memlin har sedan lanseringen för ungefär ett år sedan fått ett 60-tal kunder. Nyligen tillkom klädbutikskedjan Lindex.

– Det är en av våra större kunder, i storleksordningen 120.000 kronor per år. Lindex använder Memlin för event i butiker och hanterar 200 event samtidigt, säger vd Christian Ramel till Rapidus.

Det nya bolaget Memlin bygger på eventhanteringssystemet Digiviter som Christian Ramel och Eric Andersson utvecklade och drev i sex år. Med Memlin kan användaren hantera arrangemang, event, kurser och utbildningar.

Till exempel kan information som matpreferenser och vilket företag deltagare kommer ifrån samlas i systemet som har samma användargränssnitt för alla användare i en organisation. Systemet är kompatibelt med annan mjukvara som CRM- och faktureringssystem.

– Vi hanterar uppsamlingen av deltagare och att all information de uppger är korrekt, liksom faktureringen, säger Christian Ramel.

En ny version av Memlins system släpps i dagarna. En ny funktion är att flera event kan samlas och hanteras ihop i projekt. Affärsmodellen är prenumerationsbaserad och bygger på antal användare hos en kund. Bland kunderna syns Actic Gym, flera kommuner och Aspia, som tidigare tillhörde PWC.

I våras reste Memlin fyra miljoner kronor, pengar som beräknas räcka ett tag. Utöver grundarna Christian Ramel, Eric Andersson och Telavoxgrundaren Gustav Olsson har även Stockholmsbaserade Peter Aldin gått in med pengar sedan start. Nio personer arbetar i bolaget, fem finns i Lund och resten på olika platser såväl inrikes som utrikes.

Emily Binks

Lundabaserade Memlin har sedan lanseringen för ungefär ett år sedan fått ett 60-tal kunder. Nyligen tillkom klädbutikskedjan Lindex. – Det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.