fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Franska Devoteam ska dubbla i Norden – köper Jayway i Malmö

|  ,
|  ,

Börsnoterade Devoteam köper IT-konsultbolaget Jayway med 240 anställda och huvudkontor i Malmö. Med den nya ägaren i ryggen ska Jayway expandera till Norge, uppger vd Philip Kron när han kommenterar affären för Rapidus.

Formellt köper Devoteam bara 75 procent av Jayway, som i dag ägs av grundarna Mats Weidmar, Thomas Dagsberg samt ett 50-tal anställda. Men i avtalet ingår att Devoteam köper resterande delar inom några år, uppger Philip Kron. Han beskriver affären som en del av ett generationsskifte då Mats Weidmar och Thomas Dagsberg båda är i 60-årsåldern.

– Det är ett generationsskifte som började med att jag blev vd för några år sedan. Thomas och Mats vill känna att det finns ett ordnat sätt att lämna bolaget på sikt, säger Philip Kron.

Devoteam är inriktat på IT- och managementkonsulttjänster. Koncernen har över 6.700 anställda världen över men hittills inga i Sverige och köpet av Jayway innebär därmed att den Parisbörs-noterade koncernen gör sin första etablering i Sverige.

Jayway kommer behålla namnet och organisationen även efter köpet och fungera som ett självständigt bolag inom Devoteam, uppger Philip Kron. Devoteam har sedan tidigare management-konsulter i Danmark och Norge och kommer med köpet av Jayway ha totalt 575 anställda i Norden. Planen är att öka den siffran till 1.000 inom några år och ett steg på vägen är att Jayway öppnar sina första kontor i Norge.

– Tanken är att vi ska starta nya studios på ställen Devoteam redan finns, säger Philip Kron.

Han räknar med att Jayways omsättning ska öka med drygt 20 procent till mer än 240 miljoner kronor i år. Av bolagets anställda finns 120 i Malmö, resten i Köpenhamn, Halmstad, Stockholm och Palo Alto.

Erik Olausson

Börsnoterade Devoteam köper IT-konsultbolaget Jayway med 240 anställda och huvudkontor i Malmö. Med den nya ägaren i ryggen ska Jayway […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.