måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

TerraNet tar in över 20 miljoner inför noteringen

Teknikbolaget TerraNet i Lund har har fått in över 20 miljoner kronor i en nyemission i januari, kan Rapidus berätta. Under våren ska bolaget börsintroduceras.

TerraNets egenutvecklade teknik låter vanliga mobiler kommunicera med varandra utan att använda nätinfrastruktur som 3G eller wifi. Bolaget är i färd med att expandera sin verksamhet och har bland annat tre större full-leveransprojekt på gång, varav en kund inom bilindustrin och en annan inom industriell automation. Även marknadsaktiviteterna ska öka och dagens närmare 30 anställda utökas med ett tiotal personer.

Inom kort lanserar TerraNet en app, Meshmedia, tillsammans med sin indiska partner ObjectOne vilken äger en indisk on-demandtjänst för Youtube som når närmare 100 miljoner telugo-språkiga indier, uppger TerraNets vd Pär-Olof Johannesson för Rapidus.

– Vår app är en offline-baserad tjänst som kan strömma och spegla video mellan mobila enheter utan tillgång till 3G eller wifi-hotspot, med bibehållen kvalitet, säger han.

TerraNet grundades 2004 kring hård- och mjukvara som gör vanliga mobiler till både sändare och mottagare. Det gör det möjligt att ringa i områden där det annars saknas täckning men också att spela spel eller dela filmer och ljudklipp mellan mobiler som är nära varandra men långt ifrån närmaste basstation eller wifi-hotspot.

Bolaget har 25 anställda vid huvudkontoret i Lund, fem i Indien, två i Silicon Valley, samt säljagenter i Korea och Taiwan. Bland ägarna finns Dan Olofsson, som en av de största investerarna, samt den tidigare Qlik-chefen Måns Hultman. Under sommaren och hösten 2016 tog bolaget in närmare 30 miljoner kronor, delvis genom kvittning.

Elisabet Ottosson

Teknikbolaget TerraNet i Lund har har fått in över 20 miljoner kronor i en nyemission i januari, kan Rapidus berätta. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]