fredag 19 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny centrumbildning ska knyta ihop LTH med vården

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt näringsliv inom medicinteknik.

Främsta uppdragen för Medicon Bridge är att sätta universitetets medicintekniska forskning på kartan och att förbättra kontakten mellan sjukvård och teknikforskning. Syftet är att tekniska behov i vården ska identifieras och matchas med forskare, företag och finansiärer.

tomas-jansson– Sjukvården i Skåne är redan sammanflätad med den rent medicinska forskningen, men inte med den tekniska, där det ändå finns över en kvarts miljard kronor om året i löpande anslag beviljade till medicinteknisk forskning, säger Tomas Jansson, ansvarig för Medicon Bridge.

Utöver att samordna ansökningar av anslag ska Medicon Bridge fungera som den skånska noden i det Vinnovafinansierade, nationella innovationsprogrammet för medicinteknik, Medtech4health, som startade i år. Medtech4health ska dela ut i storleksordningen 50 miljoner kronor om året till projekt som samlar akademin, vården och näringslivet, uppger Tomas Jansson.

Ett skånskt samverkansprojekt som redan fått finansiering handlar om förbättra kvalitén på donerade organ genom ett reglersystem som skall stabilisera blodtrycket hos hjärndöda patienter – ett samarbete mellan institutionen för Reglerteknik på LTH och Igelösa Life Science.

Lunds universitet, Region Skåne och näringslivet ligger bakom satsningen på Medicon Bridge, som sköts av två personer på deltid och finansieras av Region Skåne, Vinnova och Lunds universitet.    

Elisabet Ottosson

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Fåhraeus går in i danskt life science-bolag

    Serieentreprenören Christer Fåhraeus fond FSG är ledande investeraren när danska Fida Biosystems gör en 50-miljonersrunda. ”De är klara för marknaden.”

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.