onsdag 19 februari 2025

inloggad som

Ny centrumbildning ska knyta ihop LTH med vården

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt näringsliv inom medicinteknik.

Främsta uppdragen för Medicon Bridge är att sätta universitetets medicintekniska forskning på kartan och att förbättra kontakten mellan sjukvård och teknikforskning. Syftet är att tekniska behov i vården ska identifieras och matchas med forskare, företag och finansiärer.

tomas-jansson– Sjukvården i Skåne är redan sammanflätad med den rent medicinska forskningen, men inte med den tekniska, där det ändå finns över en kvarts miljard kronor om året i löpande anslag beviljade till medicinteknisk forskning, säger Tomas Jansson, ansvarig för Medicon Bridge.

Utöver att samordna ansökningar av anslag ska Medicon Bridge fungera som den skånska noden i det Vinnovafinansierade, nationella innovationsprogrammet för medicinteknik, Medtech4health, som startade i år. Medtech4health ska dela ut i storleksordningen 50 miljoner kronor om året till projekt som samlar akademin, vården och näringslivet, uppger Tomas Jansson.

Ett skånskt samverkansprojekt som redan fått finansiering handlar om förbättra kvalitén på donerade organ genom ett reglersystem som skall stabilisera blodtrycket hos hjärndöda patienter – ett samarbete mellan institutionen för Reglerteknik på LTH och Igelösa Life Science.

Lunds universitet, Region Skåne och näringslivet ligger bakom satsningen på Medicon Bridge, som sköts av två personer på deltid och finansieras av Region Skåne, Vinnova och Lunds universitet.    

Elisabet Ottosson

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.