onsdag 4 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny centrumbildning ska knyta ihop LTH med vården

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt näringsliv inom medicinteknik.

Främsta uppdragen för Medicon Bridge är att sätta universitetets medicintekniska forskning på kartan och att förbättra kontakten mellan sjukvård och teknikforskning. Syftet är att tekniska behov i vården ska identifieras och matchas med forskare, företag och finansiärer.

tomas-jansson– Sjukvården i Skåne är redan sammanflätad med den rent medicinska forskningen, men inte med den tekniska, där det ändå finns över en kvarts miljard kronor om året i löpande anslag beviljade till medicinteknisk forskning, säger Tomas Jansson, ansvarig för Medicon Bridge.

Utöver att samordna ansökningar av anslag ska Medicon Bridge fungera som den skånska noden i det Vinnovafinansierade, nationella innovationsprogrammet för medicinteknik, Medtech4health, som startade i år. Medtech4health ska dela ut i storleksordningen 50 miljoner kronor om året till projekt som samlar akademin, vården och näringslivet, uppger Tomas Jansson.

Ett skånskt samverkansprojekt som redan fått finansiering handlar om förbättra kvalitén på donerade organ genom ett reglersystem som skall stabilisera blodtrycket hos hjärndöda patienter – ett samarbete mellan institutionen för Reglerteknik på LTH och Igelösa Life Science.

Lunds universitet, Region Skåne och näringslivet ligger bakom satsningen på Medicon Bridge, som sköts av två personer på deltid och finansieras av Region Skåne, Vinnova och Lunds universitet.    

Elisabet Ottosson

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.