torsdag 31 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny centrumbildning ska knyta ihop LTH med vården

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt näringsliv inom medicinteknik.

Främsta uppdragen för Medicon Bridge är att sätta universitetets medicintekniska forskning på kartan och att förbättra kontakten mellan sjukvård och teknikforskning. Syftet är att tekniska behov i vården ska identifieras och matchas med forskare, företag och finansiärer.

tomas-jansson– Sjukvården i Skåne är redan sammanflätad med den rent medicinska forskningen, men inte med den tekniska, där det ändå finns över en kvarts miljard kronor om året i löpande anslag beviljade till medicinteknisk forskning, säger Tomas Jansson, ansvarig för Medicon Bridge.

Utöver att samordna ansökningar av anslag ska Medicon Bridge fungera som den skånska noden i det Vinnovafinansierade, nationella innovationsprogrammet för medicinteknik, Medtech4health, som startade i år. Medtech4health ska dela ut i storleksordningen 50 miljoner kronor om året till projekt som samlar akademin, vården och näringslivet, uppger Tomas Jansson.

Ett skånskt samverkansprojekt som redan fått finansiering handlar om förbättra kvalitén på donerade organ genom ett reglersystem som skall stabilisera blodtrycket hos hjärndöda patienter – ett samarbete mellan institutionen för Reglerteknik på LTH och Igelösa Life Science.

Lunds universitet, Region Skåne och näringslivet ligger bakom satsningen på Medicon Bridge, som sköts av två personer på deltid och finansieras av Region Skåne, Vinnova och Lunds universitet.    

Elisabet Ottosson

I december inviger Lunds universitet och Region Skåne centrumbildningen Medicon Bridge. Initiativet ska stimulera samarbete mellan dessa parter och skånskt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror apporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.


  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram.