onsdag 19 februari 2025

inloggad som

Anima lämnar tillbaka tio miljoner kronor till investerarna

Teknikföretaget Anima i Malmö tog under hösten in över 94 miljoner kronor i kinesiskt riskkapital, för att finansiera sin produktutveckling. Nu lämnas 10 miljoner kronor tillbaka till ägarna trots att den första produkten ännu inte släppts på marknaden och företaget därmed ännu saknar intäkter.

Aktieutdelningen på 10 miljoner kronor framgår av den nyligen inlämnade årsredovisningen för 2015 och innebär i praktiken att 7,5 miljoner kronor går tillbaka till börsnoterade kinesiska elektroniktillverkaren GoerTek, som äger majoriteten av Anima. Resten går till Animas fyra grundare.

Anima startades av före detta Sony Mobile-chefer i augusti förra året, och sysselsätter i dag runt 60 personer inklusive konsulter. Just nu annonserar företaget om ett flertal lediga tjänster, bland annat eftersöks personal med erfarenhet av apputveckling för Android och Apples operativsystem IOS.

Bolagets verksamhet går ut på att utveckla wearables, alltså elektronik som man bär på kroppen, och under våren gick Anima ut med att den första produkten blir en smart klocka med klassisk design. Klockan visades upp i mars under schweiziska klock- och smyckesmässan Baselworld. I årsredovisningen nämns även hemelektronikprodukter som en del av verksamheten.

Under våren har delar av styrelsen i Anima bytts ut. Ny styrelseordförande är GoerTeks investeringschef Peng Peng, som sedan i januari även är vd för danska högtalartillverkaren Dynaudio, även de majoritetsägda av GoerTek.

Animas verksamhet startade i augusti och i bokslutet rapporterar företaget om ett resultat på -16 miljoner kronor för 2015, tillsammans med en prognos om att nå lönsamhet under tredje kvartalet 2017.

Henrik Jarl, medgrundare och presskontakt på Anima, vill i dagsläget inte kommentera aktieutdelningen eller verksamheten närmare utan hänvisar till kommande pressutskick under sommaren då bolaget ska presentera mer information om sina produktlanseringar.

Hanna Sigeman

Teknikföretaget Anima i Malmö tog under hösten in över 94 miljoner kronor i kinesiskt riskkapital, för att finansiera sin produktutveckling. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.


  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.

  • AI-bolaget gasar på med kändisänglar

    Helsingborgsbolaget Klang AI fyller på kassan med en nyemission och får välkända lokala profiler i ägarlistan.

  • Tretton37 i konkurs

    Det tidigare så framgångsrika IT-bolaget Tretton37 i Lund har ansökt om konkurs. Aktierna är pantsatta till en bank.

  • Mobill tar upp jakten på parkeringsjättarna

    Parkeringsappföretaget Mobill i Malmö satsar hårt med stärkt kassa och en nylanserad app – och tar därmed upp kampen med den många gånger större aktören Parkster i Lund.

  • Nytt kapital till digital tvilling

    Det Malmöbaserade mjukvarubolaget Emission Twin stänger en nyemission och Hypergenes grundare tar en operativ roll. Det här ska bolaget göra med pengarna.