torsdag 10 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

DingLi drar sig ur Amanzitel och flyttar verksamheten till Kina

Efter att ha slukats av kinesiska börsbolaget DingLi Communications 2011 växte Amanzitel till ett tiotal anställda, med som mest 12,4 miljoner kronor i omsättning. Nu har verksamheten flyttats till Kina och kontoret i Helsingborg bommats igen.

IT-bolaget Amanzitel har rötterna i Mobile Heights Business Center i Lund och rönte stor uppmärksamhet när det blev uppköpt av kinesiska DingLi Communications 2011. Strax efter förvärvet pumpade DingLi in 3,9 miljoner euro i Helsingborgsbolaget.

Sedan dess har det varit tyst om Amanzitel, men från årsredovisningarna framgår det att den skånska verksamheten successivt monterats ned. 2014 sjönk omsättningen i Amanzitel från 12,4 till 2,8 miljoner kronor och personalstyrkan kapades från 11 till 2, enligt bokslutet.

Samma år sålde DingLi Communications Amanzitel till det anonyma bolaget Wintech International Ltd, baserat på Brittiska Jungfruöarna. ”Amanzitels immatriella tillgångar har sålts till ett bolag inom den nya koncernen, som därefter tagit över verksamheten”, skriver ledningen i årsredovisningen. Sedan dess har kontoret i Helsingborg bommats igen.

Enligt Amanzitels vd Ian Vernon utgör Wintech International i själva verket investeringsgrenen av DingLi. Han uppger att det kinesiska bolaget flyttat hela verksamheten till Kina.

– De vill fokusera där eftersom det är där de har sin försäljning. De har nästan ingen försäljning i Norden, säger han till Rapidus.

Kvar i det svenska aktiebolaget Amanzitel finns utöver Ian Vernon även Carl-Gustav Dahringer, som under vintern tagit över ordförandeposten från DingLi-höjdaren Ye Ming.

– Vi kommer göra något helt annat med Amanzitel, det finns ingen koppling till den tidigare verksamheten, säger Carl-Gustav Dahringer utan att vilja ge fler detaljer.

Amanzitel var inriktat på teknik för att observera och optimera trafiken i stora datanätverk, exempelvis för att förbättra kundnöjdheten hos mobilanvändare. Bland annat har bolaget gett ut en app som mäter samtals- och dataförbrukningen i mobilen och ger användaren snabb tillgång till operatörens kundservice när något inte funkar som det ska.

Rapidus har utan framgång försökt nå företrädare för DingLi Communications för en kommentar.

Erik Olausson

Efter att ha slukats av kinesiska börsbolaget DingLi Communications 2011 växte Amanzitel till ett tiotal anställda, med som mest 12,4 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.