måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Katam bygger skogslabb i Lund – får uppbackning av Vinnova

Mjukvaruföretaget Katam, som startades i höstas av två före detta Sony-anställda, har nu fått en halv miljon kronor från Vinnova för att utveckla sin mobilteknik för skogsinventering. Sedan några veckor tillbaka arbetar Katam på att förfina den patentsökta tekniken i en egen inomhusskog på Mapci i Lund.

Till hösten räknar medgrundaren Krister Tham med att ha en prototyp klar.

Krister Tham– Den kommer användas som ett ”proof of concept” för att visa att tekniken håller, men också som ett sätt att demonstrera för kunder hur den här produkten ska användas, säger han.

Företagets mjukvara är utvecklad för att användas med en vanlig smartphone. Data som samlas in från telefonens kamera, GPS, kompass och accelerometer analyseras i realtid genom avancerad bildbehandling, vilket gör att både skogsvolym och kvalitet på träden kan beräknas på plats. Redan nu pågår diskussioner med stora skogsbolag, som är Katams tilltänkta kundkrets. Den första prototypen utvecklas som en separat applikation, med målet att under 2017 licensiera tekniken till skogsföretagens egna applikationer. På sikt kommer även en egen Katam-app att lanseras.

I skogslabbet på Mapci, som består av 20-25 kvadratmeter monterade trädstammar från golv till tak, finns inga trädkronor. Tekniken är inte heller optimerad för att mäta höjden på träd, utan tar där hjälp av offentlig laserdata och flygfotografier över svenska skogar.

– Vi kan kombinera flygdata med informationen som vi har på mark, lite som att tänka sig Google Earth och Google Streetview tillsammans, säger Krister Tham.

Båda grundarna av Katam, Krister Tham och Magnus Kåreby, har arbetat som projektledare på Sony Mobile i över tio år och de vann nyligen en intern pitchtävling på Sony. Förutom stödet från Sony har Katam under våren backats upp med 100.000 kronor från Almi Innovation.

Katam är numera baserat på Minc och har i dag tre anställda. Inom loppet av några månader hoppas de att personalstyrkan ska ha växt till minst det dubbla.

Hanna Sigeman

Mjukvaruföretaget Katam, som startades i höstas av två före detta Sony-anställda, har nu fått en halv miljon kronor från Vinnova […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.