torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Apples ”tillfälliga” Lundaenhet växer

Sedan Rapidus förra hösten avslöjade att Apple öppnat en utvecklingsavdelning i Lund har det varit tyst om satsningen. I dag kan vi berätta att verksamheten kretsar kring avancerad teknik för kartor – och att kontoret som sades vara tillfälligt vuxit till sig.

Mobile Heights Center
Mobile Heights Center

Som vanligt när det handlar om Apple är hemlighetsmakeriet stort kring bolagets utvecklingsavdelning i Lund. Kontoret på Mobile Heights Center är fortfarande anonymt och oskyltat.

Det har hittills inte varit känt vad inriktningen är för utvecklingsavdelningen, som vid etableringen förra hösten sysselsatte en handfull personer. Rapidus erfar dock att det främst handlar om avancerad kartteknik, till viss del sprungen ur Linköpingsbolaget C3 Technologies som Apple köpte upp i en miljardaffär 2011.

C3 Technologies knoppades av från försvarskoncernen Saab för att vidareutveckla teknik som ursprungligen använts för att styra målsökande missiler. Med en serie bilder tagna från flygplan eller bil i kombination med data om kamerornas vinklar och GPS-position kunde C3 Technologies mjukvara automatiskt återskapa noggranna tredimensionella modeller av stadsbebyggelse.

Något år efter uppköpet av C3 Technologies bojkottade Apple Googles karttjänster för att istället utrusta Iphone och Ipad med sitt eget kartsystem. Efterhand har fler och fler städer gått att se i 3D i Apples kartor, däribland Malmö, Göteborg och Stockholm.

Då Rapidus avslöjade Apples etablering i november förra året uppgav elektronikjättens lokala PR-kontakt att det enbart handlade om ett tillfälligt kontor. Men sedan dess har hyreskontraktet förlängts och verksamheten dessutom växt till sig något. Källor bekräftar för Rapidus att kontorsytan på Mobile Heights Center utökats. Fler personer är dessutom verksamma nu är för ett år sedan.

Hyresvärden Vasakronan uppger att avtalet för lokalerna löper på ett år i taget, och att det förlängts automatiskt på ytterligare ett år.

Anna_stenkil– De sitter kvar på samma läge och avtalet rullar på, säger Vasakronans affärsområdeschef Anna Stenkil till Rapidus.

Men verksamheten kretsar alltså inte främst kring specifikt mobilrelaterad utveckling och enligt källor till Rapidus undersöker Apple möjligheten att flytta till en annan lokalisering i Lund eller Malmö.

Rapidus har sökt Apples svenska presskontakter, som inte återkommit trots upprepade påstötningar.

Jennie Lorentsson
Erik Olausson

Sedan Rapidus förra hösten avslöjade att Apple öppnat en utvecklingsavdelning i Lund har det varit tyst om satsningen. I dag […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.