torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

DTU-avknoppning går på utlandsoffensiv med mobilladdare

|  ,
|  

Danska innovationsbolaget Volt slog rekord på årets Roskildefestival, där bolagets bärbara mobilladdare blev uthyrda 30.000 gånger. Volt går nu på jakt efter en stor partner för att kunna expandera verksamheten snabbare i utlandet.

Volt grundades 2012 av tre ingenjörsstudenter vid Danmarks Tekniska Universitet. Idén är lösa strömförsörjningen till besökarnas mobiltelefoner vid festivaler och konferenser där det inte finns eluttag runt hörnet. Istället hyr besökarna ett litet batteripaket, som byts ut dagligen.

Roskildefestivalen var först ut att nappa på idén och har även stöttat bolaget med 600.000 danska kronor i riskkapital och 1,4 miljoner danska kronor i lån. I dag har tekniken använts på ett 50-tal festivaler i bland annat Sverige, Tyskland, Schweiz, England och USA.

Volt har i dag ett 20-tal anställda. Förra året slutade omsättningen på 20 miljoner kronor och bolaget gjorde sin första vinst med ett resultat efter skatt på 714.000 danska kronor. Men trots att bolaget därmed skulle kunna stå på egna ben siktar grundaren Trygve Aabye Dam i första hand på att slå sina påsar ihop med någon storspelare inom elektronikbranschen.

− Under de få år som Volt existerat så har marknaden förändrats snabbts. Man kan nu köpa batteriladdare på flera ställen, exempelvis Netto. Det är kapitaltungt för ett litet företag att hela tiden utveckla nya laddare som klarar marknadens krav. Därför har vi behov av en partner i Samsung-storlek, säger Trygve Aabye Dam till Rapidus.

Utöver stödet från Roskildefestivalen har Volt tagit in en miljoner danska kronor från en affärsängel.

− Det ligger också bakom vår strategi att hitta en partner, att vi vill resa ytterligare kapital för att kunna växa, säger Tryge Aabye Dam.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Danska innovationsbolaget Volt slog rekord på årets Roskildefestival, där bolagets bärbara mobilladdare blev uthyrda 30.000 gånger. Volt går nu på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.