fredag 11 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Orango växer till 100 anställda genom Stockholmsförvärv

IT-konsultbolaget Orango förvärvar Stockholmsbaserade Annata, med 15 anställda. Köpet ger Orango sitt första fotfäste utanför Skåne och 30 miljoner kronor i beräknad försäljningsökning.

Annata Sverige är den svenska grenen av isländska konsultkoncernen Annata, med kontor i ett tiotal länder inklusive Danmark. Stockholmsbolaget är inriktat på konsulttjänster inom Microsoft Dynamics AX, ett av Orangos tre affärsområden med Sysav som största kund.

Helsingborg 141024 Håkan Walberg på Orango. Foto: André de Loisted− Men Annata har främst jobbat med bil- och maskinimportörer så med köpet får vi tillgång till kunder i en ny bransch, säger Orangos vd Håkan Walberg till Rapidus.

Han vill inte uttala sig om köpeskillingen i affären, som sker med kontanta medel.

Orango är resultatet av en fusion 2011 mellan Helsingborgsbaserade Decido och Malmöbolaget Kompetensor. Förra året förvärvades Microsoftsspecialisten Åhus StudioData i Kristianstad och bolaget har sedan länge ett uttalat mål att etablera sig även på Västkusten.

− Jag tror inte det blir något mer förvärv i år. Vi måste först få detta köp på plats, men planen finns kvar och på sikt ska vi inte bara finnas i södra och östra Sverige utan kunna täcka hela landet, säger Håkan Walberg.

Annata Sverige ägs till 51 procent av den isländska moderkoncernen medan den svenska ledningen och personalen äger resten. Bolagets omsättning har pendlat runt 25 miljoner kronor de senaste åren medan Orangos omsättning stigit successivt till 107 miljoner kronor 2014. Håkan Walberg räknar med en sammanlagd omsättning på 150 miljoner kronor i år.

Utöver Sysav finns Nobia och hobbykedjan Panduro bland Orangos största kunder. I dag har det personalägda bolaget 85 anställda i Malmö, Helsingborg och Kristianstad.

Erik Olausson

IT-konsultbolaget Orango förvärvar Stockholmsbaserade Annata, med 15 anställda. Köpet ger Orango sitt första fotfäste utanför Skåne och 30 miljoner kronor […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Tung uppbackning för Ideonbolag

    Ideonbolaget Spec-Imaging backas av tunga investerare. Nu gör bolaget en nyemission för att vidareutveckla sin teknik kring mätning av vattenföroreningar. Så här mycket tog de in och så långt räcker pengarna.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.