fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mobile Heights Center fyller kontorshotell – men Sonys varsel hotar

Sonys stora varsel med 1.000 kapade tjänster i Lund kan bli ett hårt slag även mot uppbyggnaden av Mobile Heights Center, där mobiljätten fortfarande hyr en fjärdedel av ytan. Samtidigt har det gått bättre att fylla resten av huset än hyresvärden Vasakronan räknat med och kontorshotelldelen är i det närmaste fullbelagd.

Hittills har bland annat Sigma Connectivity, Tech Mahindra och forskningsinstitutet Mapci tagit plats i Sony Mobiles tidigare hus i nordöstra Lund där Vasakronan försöker bygga upp ett kluster med mobilrelaterade företag. Som Rapidus kunde avslöja i höstas har Apple etablerat sig med en handfull anställda på plats. På väg in är även Anoto, som just utökat sin planerade kontorsyta från 850 till 1.200 kvadratmeter.

Totalt återstår en fjärdedel av de totalt 27.000 kvadratmeterna att hyra ut, uppger Anna Stenkil, som ansvarar för Vasakronans kontorsfastigheter i Lund.

Anna_stenkil− Vi håller på med fler hyresförhandlingar som snart blir klara. Jag är förvånad över hur lätt det varit att hitta hyresgäster som passar in på våra kriterier, säger hon till Rapidus.

En del i huset upptas av det Vasakronan kallas Workspace, ett kontorshotell med små flexibla kontorsplatser, som bland annat lockat patentjätten Zacco. Senast att flytta in är Stockholmsbaserade Human Entrance, som hjälper storföretagens utländska personal rota sig i Sverige, och i dag återstår bara ett fåtal av de 65 arbetsplatser som ryms i Workspace.

En fjärdedel av huset hyrs fortfarande av Sony Mobile. På måndagsförmiddagen meddelade mobiljätten att 1.000 av de totalt 2.200 anställda och konsulter får lämna verksamheten i Lund. Hur det påverkar lokalfrågan är ännu oklart och Vasakronan har ännu inte fått något besked. Om Sony Mobile skulle välja att lämna att lämna huset helt blir vakansen i ett slag nära 7.000 kvadratmeter större.

− Det är inget vi lätt fyller upp. Men det ändrar inget i vår strategi, arbetet med att fylla huset blir bara större, säger Anna Stenkil.

Erik Olausson

Läs mer om Sony Mobiles neddragning i en extra snabbanalys senare i dag.

Sonys stora varsel med 1.000 kapade tjänster i Lund kan bli ett hårt slag även mot uppbyggnaden av Mobile Heights […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.