fredag 26 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bajsradar ska förbättra äldrevården

|  
|  

Helsingborgsbolaget Optisense Care har utvecklat en uppkopplad toasits som med radar och AI mäter avföring i toaletten. Nu ska den första pilotmodellen testas i äldrevården. Till våren väntar marknadslansering och nyemission.

Förstoppning hos personer med demens leder ofta till lidande för vårdtagaren och sjukhusvistelser. I värsta fall kan det leda till tarmvred som måste opereras, något som för en skör äldre person är förenat med livsfara.

Inom äldrevården är det svårt för vårdpersonalen att i tid se tecknen på förstoppning och skilja det från andra symptom när vårdtagaren inte själv kan redogöra för hur den mår och hur magen sköter sig.

”Varför har vi inte en toalett som kan registrera bajs?” frågade sig den frustrerade sjuksköterskan Helle Wictor i Helsingborg. Kommunala Innovation Helsingborg fångade upp hennes idé och kopplade ihop henne med IT-utvecklingsbolaget EC Solutions.

Uppkopplad toasits

Lösningen blev en trådlöst uppkopplad toalettsits som med en radar mäter vad som händer i toan. Med hjälp av prototyper och tester har den tillhörande mjukvaran tränats i att skilja på vad som är vad. Därmed kan systemet larma vårdpersonal när en vårdtagare inte tömt tarmen på några dagar och problem med förstoppning kan upptäckas i tid.

Optisense Care bildades kring den nyutvecklade tekniken tidigare i år. Tre av grundarna kommer från EC Solutions och har arbetat med utvecklingen. Peter Rybäck, med lång bakgrund inom Life Science-sektorn, är den fjärde i grundarkretsen och vd för bolaget.

Peter Rybäck

Inom kort räknar han med att dra igång det han kallar en ”för-pilot”.

– Nu har vi en färdig produkt som vi ska testa i riktig vårdmiljö. Vi jobbar för fullt med att färdigställa den första ringen som ska installeras i Helsingborgs kommun. Och vi har redan intresse från till exempel Malmö och Göteborg.

Efter genomfört test ska tekniken patenteras och toasitsen vidareutvecklas för att uppnå formell klassning som medicinsk-teknisk produkt.

– Vi räknar med att vara klara med klassningen i kvartal ett. I kvartal två nästa år ska vi börja sälja, säger Peter Rybäck.

Grundarna är bolagets största ägare. Optisense Care har hittills också backats av en rad privatpersoner men även av inkubatorn Hetch dit bolaget också rent fysiskt kommer att flytta kontoret framöver.

Nu genomför bolaget en bryggrunda i form av ett konvertibellån som ska finansiera verksamheten fram till sommaren då en nyemission planeras.

Tillverkningen kommer tillsvidare att ske i egen regi i Helsingborg. 

– Så länge vi pratar om tiotals upp till kanske 2-300, då kan vi göra det här manuellt. Men om vi märker att vi får lite större beställningar kommer vi att investera i ett formverktyg som kan massproducera toalettsitsen.

Ola Nilsson

Helsingborgsbolaget Optisense Care har utvecklat en uppkopplad toasits som med radar och AI mäter avföring i toaletten. Nu ska den första pilotmodellen testas i äldrevården. Till våren väntar marknadslansering och nyemission.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Skånsk ljuddesign sticker ut

    ”Det ska bli ett välkänt märke. Inte i Sverige, utan i världen.” Malmöbolaget Stonebjelks exklusiva designhögtalare är så långt ifrån massproduktion man kan komma. Ändå har Ludvig Stenbjelke hittat köpare över hela världen.

  • Industridesign vänder efter tuff vår

    Designföretaget Zenit i Malmö pustar ut efter en vår som vd Jonas Svennberg kallar för ”katastrof”. Nu väljer fem av firmans anställda att bli partner i bolaget.