lördag 8 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Västra Hamnen öppnar på Medicon Village

Västra Hamnen Corporate Finance öppnar kontor på Medicon Village i Lund. – Vi vill komma närmare de många life science-bolag som behöver finansiering, säger vd Oscar Ahlgren.

Västra Hamnen släppte på fredagen sin rapport för det fjärde kvartalet. Av den framgår att året slutade klart bättre än tidigare kvartal. Nästan hälften av helåromsättningen på drygt 20 miljoner kronor trillade in under fjärde kvartalet, 9,2 Mkr.

Rörelsemaringalen på detta var 45 procent, jämfört med 8 procent under samma kvartal året innan. Förluster under tidigare kvartal 2024 kunde därmed räddas till en plus på ett par miljoner för helåret.

– Förbättringen är dels en effekt av överhäng från affärer vi gjorde i tredje kvartalet, men som fakturerats först i fjärde kvartalet, dels att aktiviteten faktiskt har gått upp, säger Oscar Ahlgren och fortsätter:

– Det kommer vara fortsatt turbulent på riskkapitalmarknaden. Med alla oroligheter i världen är det ingen som vet var detta år ska sluta, men med det sagt är jag optimist. Räntesänkningarna har börjat få effekt och riskaptiten finns där.

För att ta fasta på denna spirande riskaptit, och många företags skriande behov av kapital, kommer Västra Hamnen att under våren öppna ett kontor på Medicon Village i Lund.

– Jag har inte ens skrivit på hyreskontraktet för lokalen ännu. Men tanken är att vi ska vara på plats där det finns så många bolag som behöver finansiering. Med närvaro på plats tror jag vi har bättre förutsättningar att hitta affärsmöjligheter.

Kontoret kommer till en början inte vara bemannat på heltid, men om det slår väl ut hoppas Oscar Ahlgren att kunna nyrektyrera för att bemanna ett Lundakontor fullt ut.

Gunnar Wrede

Västra Hamnen Corporate Finance öppnar kontor på Medicon Village i Lund. – Vi vill komma närmare de många life science-bolag som behöver finansiering, säger vd Oscar Ahlgren.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.