måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Det får vara nog med dödsspiralfinansieringar”

Nyemissionerna bland små börsbolag står som spön i backen. I många fall handlar det om rena räddningsaktioner. Det vore bättre att avnotera eller likvidera många av dessa bolag. Det säger Oscar Ahlgren, vd för Västra Hamnen Corporate Finance.

Västra Hamnen kom i fredags med sin rapport för det första kvartalet och i vd-ordet vädrar Oscar Ahlgren sina tankar om läget på finansmarknaden. Västra Hamnen är en rådgivningsfirma som hjälper företag att finansiera sig, till exempel genom nyemissioner. Trots att detta är firmans levebröd skriver han följande:

”Många mindre bolag står på randen till konkurs och tvingas till rena räddningsaktioner. Med låga börsvärden blir utspädningen även av små emissioner i många fall monumental. Personligen tror jag det hade varit bättre att låta bolag som inte lyckats med sina föresatser vid noteringstillfället avnoteras eller likvideras under ordnade former i stället för konstgjord andning via skedmatning, teckningsoptionsprogram och dödsspiralfinansieringar.”

Rapidus ringde upp Oscar Ahlgren:

– Du har helt rätt i att jag går emot egen sak genom att skriva så, men jag vill ha en hälsosam börs. Men man kan inte göra om reptricket med nyemissioner hur många gånger som helst, säger han och fortsätter:

– I Danmark har man i större utsträckning anpassat sig till finansieringsläget. Där har ett 15-tal bolag avnoterats eftersom det visat sig vara lättare att hitta kapital utanför börsen.

Oscar Ahlgren växlar dock över i optimism i vd-ordet och pekar på att nya börsnoteringar har kommit i gång i USA och att trenden sannolikt är på väg till Europa och Sverige.

– Jag tror och hoppas att börsnoteringarna snart kommer igång igen, men det är så klart omöjligt att förutse exakt när det sker. Klart är i alla fall att vi vet att flera bolag förbereder sig för börsnotering och att ingen på investerarsidan är rädd för räntan längre.

När börsnoteringarna kommer igång, får vi då inte fler bolag som är beroende av ”skedmatning”?

– Det finns en risk för det så klart, men jag tror att investerarna är mer noggranna nu och kräver högre kvalitet i form av lönsamhet och kassaflöde. Rena forskningsbolag är också välkomna på börsen, men inte i hur tidigt skede som helst.

Det första kvartalet gav Västra Hamnen är något lägre omsättning än samma kvartal i fjol. Det blev 4,7 miljoner kronor och rörelseresultatet föll till nära noll.

– Vi har expanderat och är nu 15 anställda. Jag tror det är rätt att gasa i lågkonjunktur och känner stor tillförsikt framåt. Men vissa av våra uppdrag är långa och dröjer till dess att de kan faktureras, säger Oscar Ahlgren.

Gunnar Wrede

Nyemissionerna bland små börsbolag står som spön i backen. I många fall handlar det om rena räddningsaktioner. Det vore bättre att avnotera eller likvidera många av dessa bolag. Det säger Oscar Ahlgren, vd för Västra Hamnen Corporate Finance.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Small Cap Partners köper Osby-bolag

    I sitt sjätte investeringsbolag har Small Cap Partners släppt fokus på golvbranschen. Men kapital att spendera har blivit mindre, och då blir förvärven färre, berättar Jonas Forsvall för Rapidus.

  • Filippa K blir del av Mellby Gård

    Herrkonfektionskedjan Oscar Jacobson, som helägs av Malmöbaserade Mellby Gård, köper damkonfektionsbolaget Filippa K. – Det var dags för ett nytt steg, säger Mellby Gårds vice vd Sven Knutsson.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Elva11 får ny storägare

    Konsultbolaget Elva11, med grundaren och vd Jim Roslund i spetsen, säkrar 20 miljoner kronor i en investering från ett Dubaibaserat investmentbolag som blir ny storägare och även tar en styrelseplats.

  • Iconovo skär ned

    Inhalatorföretaget Iconovo i Lund säger upp 40 procent av personalen. Samtidigt aviseras en nyemission. – Det är tuffa tider, vi måste fokusera och prioritera, säger vd Johan Wäborg.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.

  • Blandat utfall när teknikbolag fyller på kassan

    Två av regionens teknikbolag har stängt finansieringsrundor i 50-miljonersklassen. Men där Acconeers nyemission var fulltecknad på förhand fick Obducat nöja sig med betydligt mindre.

  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.