lördag 6 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fet rapport även från AAK

Fett- och matoljebolaget AAK minskade försäljningen en aning under fjärde kvartalet, men ökade vinsten rejält.

AAK:s omsättning blev 10,8 miljarder kronor under det fjärde kvartalet, en nedgång med 19 procent jämfört med samma kvartal i fjol. Sänkta kostnader innebar dock en rejäl lönsamhetsökning. Rörelseresultatet (EBIT) steg med 47 procent till drygt 1,1 mdr.

Vd Johan Westman förklarar resultatökningen med det interna optimeringsprogrammet ”Making Better Happen” som går ut på att förbättra den globala samordningen i koncernen parallellt med en decentraliserad företagsstruktur.

”Ökningen uppnåddes delvis genom interna optimeringsprojekt, såsom produktivitetsförbättringar i våra produktionsanläggningar, och delvis genom en förbättrad produktportfölj och prishantering”, skriver Johan Westman i rapporten.

AAK:s aktie inledde onsdagen med en uppgång omkring 7 procent men dalade fram emot lunch.

Lindab
Ventilationsföretaget Lindab, med huvudkontor i Båstad, lider av den svaga byggkonjunkturen. Försäljningen minskade organiskt med 5 procent i det fjärde kvartalet och stannade på 3,3 miljarder kronor. För helåret minskade försäljningen organiskt med 9 procent. Rörelseresultatet ökade dock med 7 procent till 261 Mkr.

För helåret passerade försäljningen för första gången 13 mdr, tack vare förvärv.

”Det fjärde kvartalet har i likhet med tidigare kvartal präglats av lägre efterfrågan på byggmarknaden. Flera länder visar dock motståndskraft och vi ser fortsatt god efterfrågan i Frankrike, Italien, Schweiz, Irland och delar av Östeuropa. Norden har varit särskilt drabbat, men efterfrågan ser ut att ha stabiliserats på en låg nivå. Efterfrågan har sedan hösten börjat minska även i Tyskland, Nederländerna och Storbritannien”, skriver vd Ola Ringdahl i rapporten.

Haki Safety
Haki Safety namnändrades nyligen från Midway Holding i samband med en renodling av verksamheten till byggnadsställningar och andra säkerhetslösningar kring byggnader och infrastruktur.

Haki lyckades trots en tuff byggkonjunktur öka omsättningen organiskt med 3 procent till 271 Mkr under det fjärde kvartalet. Rörelseresultatet steg från noll till 19 Mkr.

”Under dessa marknadsförutsättningar rapporterar HAKI Safety ett bra år. Marknaden var fortsatt utmanande under kvartalet men vi kan återigen konstatera att vi är mindre konjunkturkänsliga mot enskilda sektorer idag än tidigare”, skriver vd Sverker Lindberg i rapporten.

Fett- och matoljebolaget AAK minskade försäljningen en aning under fjärde kvartalet, men ökade vinsten rejält. Även Lindab och Haki Safetys rapporter kom i dag.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Gurk-gate i Lejonkulan

    Saveggy är tillbaka i Lejonkulan efter sin stora pilotlansering där företaget fick smaka på hur snabbt negativ press kan sprida […]


  • Camurus sänker prognos

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, som utvecklat ett preparat mot opioidberoende, sänker sin prognos för helåret. Aktien tog stryk. Inte heller Cellavision gjorde aktiemarknaden glad på torsdagen.

  • Alfa Laval höjer uppnådda mål

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval, noterar minskad orderingång i tredje kvartalet. Men vd Tom Erixon oroas inte över det när det trots allt ligger beställningar för 80 miljarder i orderboken. Tvärtom höjer bolaget de finansiella målen.

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.

  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

    Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.

  • Upp och ned i rapporterna

    IT gick bra i tredje kvartalet medan fönster och dörrar gick sämre. Rapportperioden inleddes för skånsk del på tisdagen. Och ett bolag rusade med 25 procent på sin rapport.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.

  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.