fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sistaplats för Skåne efter pandemin

|  

Sysselsättningen i Skåne är på den högsta nivån på 30 år. Det framgår av den årliga rapporten “Hur har det gått i Skåne”, framtagen av Region Skåne.

Trots rapportens positiva rubricering är det inte mycket som Skåne gjort bättre än resten av landet under 2022.

Skånes befolkning uppgick i slutet av 2022 till drygt 1,41 miljoner invånare, enligt rapporten. Jämfört med året innan är det en ökning med 12.000 personer. Hela ökningen beror på inflyttning. Antalet födda i regionen minskade med 8 procent. Så få barn har inte fötts i Skåne på 15 år.

Sysselsättningen steg kraftigt under året, men Skåne har den lägsta sysselsättningen av alla län i landet – 77,3 procent jämfört med rikssnittet på 80,2. Arbetslösheten var 8,7 procent, förvisso den lägsta andelen arbetslösa som uppmätts i regionen sedan 2009, men över rikssnittet på 6,7 procent.

Skånes bruttoregionalprodukt, BRP, växte mellan 2020 och 2021 med 53 procent medan rikssnittet var 55 procent.

Ljuspunkterna finns som vanligt i delarna om regionens innovationskraft. 3,23 procent av BRP investerades i forskning och utveckling. Det placerar Skåne-Blekinge på 15:e plats i listan över EU-regioner som investerar störst andel av sin BRP i forskning. Därtill anses regionen tillhöra en av Europas 38 mest innovativa regioner, enligt EU:s “The Regional Innovation Scoreboard”.

Sysselsättningen i Skåne är på den högsta nivån på 30 år. Det framgår av den årliga rapporten “Hur har det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.