lördag 29 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ProstaLund lanseras i Spanien

|  
|  

En ny rapport som presenterades nyligen visar att ProstaLunds värmebehandling mot förstorad prostata ger mindre risk för prostatacancer än kirurgi. Samtidigt har bolaget även tagit sig in på den spanska marknaden.

Medicinteknikbolaget ProstaLund har utvecklat en behandlingsmetod för godartad prostataförstoring som inte kräver kirurgi. På Urologidagarna i Malmö presenterades forskningsrapporten som bygger på en registerstudie över svenska män. Underlaget har tagits fram av bolaget och har de senaste åren studerats av oberoende forskare. Alla män i Sverige som har genomgått antingen kirurgi eller ProstaLunds värmebehandling från 1999 till 2019 i Sverige är inkluderade i den nya studien.

– Det här kommer att kullkasta rådande teorier, säger ProstaLunds vd Johan Wennerholm om siffrorna.

Resultatet visar att risken för prostatacancer var lägre efter värmebehandling jämfört med kirurgi. Av dem som hade genomgått värmebehandlingen var det 4,6 procent som fick en diagnos under uppföljningstiden, jämfört med 6,1 procent av dem som genomgått en kirurgisk behandling. Även dödligheten relaterad till prostatacancer minskade. Varför det är så är dock inte klarlagt.

– Det är bara vi i Sverige som gör en sådan här värmebehandling. Teorin är att när det finns cancerceller latent i prostatan och vi behandlar den i mellan 60 och 70 grader bränner vi bort cancercellerna. Men när man skär så dör inga cancerceller, säger Johan Wennerholm.

Strax efter att resultaten presenterades gick ProstaLund ut med att bolaget tecknat ett distributionsavtal med spanska Presurgy till ett värde av två miljoner kronor under de kommande två åren. Tidigare har bolaget även distributionsavtal i Storbritannien, Israel och Brasilien.

Mette Carlbom

En ny rapport som presenterades nyligen visar att ProstaLunds värmebehandling mot förstorad prostata ger mindre risk för prostatacancer än kirurgi. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.

  • Ny vd ska ta Starfish till börsen

    Förre Learning to Sleep-vd:n Micael Gustafsson blir ny vd i Starfish of Sweden. Nu ska han ta bolagets teknik till marknaden. En kommande notering finns med i planerna.

  • Medbeat fick napp i Draknästet

    Tre drakar nappade när Erik Rask pitchade sitt företag Medbeat i SVT:s Draknästet. Drakarnas investeringar värderar bolaget till 84 Mkr, men Erik Rask åkte hem med mer pengar än han sökt.