tisdag 16 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Small Cap Partners säljer Malmöbolag…

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners (SCP) avyttrar Malmöbaserade OPO Scandinavia som designar och säljer glasögonbågar. Börsnoterade Seafire, som genomfört en rad köp i Skåne, köper OPO för 82 miljoner kronor samt en rörlig tilläggsköpeskilling på tio miljoner kronor.

– Våra förvärv är som ett giftermål och en bitterljuv skilsmässa när det är dags att sälja vidare bolaget. Det är alltid vemodigt att sälja ett bolag eftersom vi knyter starka band med dem och dess personal. I OPO satt jag själv i styrelsen så det känns extra sorgligt, men väldigt bra med tanke på var bolaget har landat med ny ägare och deras resa framåt, säger Jesper Jelmteg, Partner på Small Cap Partners, till Rapidus.

OPO köptes av SCP för fyra år sedan och är den sista försäljningen i fonden SCP II, som därmed är stängd nu efter att ha varit verksam i sju år. Enligt Jesper Jelmteg har resultatet för OPO dubblerats sedan 2018 till 12,5 miljoner kronor i vinst det senaste räkenskapsåret.

– Vi gjorde en bra resa med dem efter att ha jobbat mycket med produktutbudet, med både nya kollektioner och nya licenser. När vi säljer företag tar vi stort ansvar för att finna en lämplig ny ägare och nytt hem för bolaget. Vi hade konkurrerande bud på OPO, Seafire känner vi sedan tidigare och de är duktiga med bra meritlista, säger Jesper Jelmteg.

OPO Scandinavia har 17 anställda och omsatte 59 miljoner kronor 2021.

Niclas Lindstrand

Det skånska investerarkollektivet Small Cap Partners (SCP) avyttrar Malmöbaserade OPO Scandinavia som designar och säljer glasögonbågar. Börsnoterade Seafire, som genomfört […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.