torsdag 27 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och investerar i en av Rapidus 34:or

Tanken är att OctaQuest ska landa på sex till nio investeringar inom fem år och en av deras första färdiga investeringar är i en av Rapidus 34:or.

– Vi har redan gjort tre investeringar, säger Anna Sundberg.

Ett av dem är i Lundabolaget Manje Health som startades av Prudence Mafuta Persson, som valdes ut till förstafemman i senaste upplagan av PwC och Rapidus 34:or. Hon har byggt en plattform som ska underlätta att koordinera sjukvården i afrikanska länder och hjälpa patienter att hitta rätt vårdinrättning eller specialist. Till en början är målgruppen boende i Skandinavien som söker vård åt sina anhöriga.

– Att backas av investerare som OctaQuest visar på trovärdigheten i vår lösning. Vi har tur att jobba med ett team erfarna näringslivstoppar och investerare som kan se möjligheterna så pass tidigt. De förstår utmaningarna i att bygga en komplex produkt och bistår med sin expertis för att förverkliga visionen, säger Manjes vd Prudence Mafuta Persson.

De två andra investeringarna är Stockholmsbaserade: Femtechbolaget Leia som tagit fram en app som ger stöd till kvinnor efter förlossningen och Xshore vilka tillverkar elbåtar och nu bygger en fabrik.

– Vi tittar löpande på investeringar. I går var det två bolag som pitchade och vi har ännu en pitch i eftermiddag. Det är väldigt många bolag som är ute och söker pengar för att förverkliga sina idéer, just nu är det som ett uppsving, säger Anna Sundberg.

Mette Carlbom
Emiliano Strauss

Tanken är att OctaQuest ska landa på sex till nio investeringar inom fem år och en av deras första färdiga […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.