tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och förstärker med veteran från American Express

|  
|  ,

Mitt i coronapandemin, som fullständigt slog undan benen för resebranschen, började Avionero leta efter en ny marknads- och varumärkesansvarig. Plötsligt var många välrenommerade människor ute på arbetsmarknaden. Valet att leda varumärkes- och marknadsstrategin föll på Heath M Heise, före detta varumärkeschef på American Express där han jobbade i elva år.

– Jag satt och tittade på nyheterna i somras och såg att Booking liksom alla andra storföretag avskedade tusentals. Då tänkte jag att detta inte sker selektivt, utan de dumpar även de bästa. Då tog jag i tillfället i akt och bad min lillasyster som just avslutade sin HR-utbildning att hitta den bästa personen på jorden för jobbet, säger Lars Kristensson.

Heise är nu inte bara ansvarig för Avioneros varumärkesstrategi, utan har också tagit plats i bolagets styrelse och har ett ägarintresse.

– Min lillasyster letade upp ett flertal mycket tunga kandidater från olika hörn av jorden, från Polen till Australien. Sedan destillerade vi fram den som funkade bäst för oss och visade framfötterna mest, säger Lars Kristensson.

Niclas Lindstrand

Mitt i coronapandemin, som fullständigt slog undan benen för resebranschen, började Avionero leta efter en ny marknads- och varumärkesansvarig. Plötsligt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.