fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

34orna del V: Sol, influencers och mordiska bananer

Det är som vanligt tvära kast mellan 34ornas olika fokusområden. Efter dagens fem 34or återstår bara ett litet gäng – plus årets topp fem som presenteras på scen nu på måndag 8 november, kl. 17 hos PwC i Malmö. Vi har haft några avbokningar, så om du inte anmält dig har du fortfarande en chans att träffa Skånes nuvarande och framtida näringslivsstjärnor. Anmäl dig här!

Hampus Tarras-Wahlberg, 30, Karl Roos, 32 och Julia Beyer, 28, kallas tillsammans Suntribe. Deras ekologiska och mineralbaserade solkrämer säljs sedanårsskiftet online på Apoteket i Sverige och av 17 olika distributörer världen över. Inte konstigt att de redan uppmärksammats i Cosmopolitan, Focus och Financial Times.

Influencertjänsten Mysocial, som utvecklas av Golden Glow i Malmö – och vd Mustafa Alfredji, 24 – har vuxit upp. Med 1,8 miljarder visningar i månaden för gratistjänsten lanserade Mysocial sin premiumtjänst i år för att konvertera sina tusentals influencers till betalande användare. En ny AI-motor som ska hjälpa företag att välja rätt influencer för sin annonsering och integrerade Youtube-videos direkt i appen hör till nyheterna.

Victor Ågren, 33, och hans DeadToast har inte mycket kvar att erövra i spelvärlden. ”My Friend Pedro” har laddats ned flera hundra miljoner gånger, blivit lanserat till Switch, håller på att bli tv-serie i John Wick-författaren Derek Kolstads händer och uppdaterades i höst som mobilspel. De mordiska bananerna tar över världen och titeln ”den svenske indiekungen” som Osbysonen fick tidigt i karriären passar bara bättre för varje år.

Mbegu Solar med vd Wenjing Yang, 28, i spetsen har fått in LU Holding som delägare och vidareutvecklar sina solcellsdrivna laddstationer för afrikanska mikroentreprenörer. Dotterbolaget i Kenya har nu gjort ett pilotprojekt med 30 användare, vilket bara är toppen på ett isberg. Bara i staden Kutui där projektet genomförts har Mbegu Solar räknat till 100.000 potentiella kunder.

I fjol blev Joint Academy och Jakob Dahlberg, 30, riksbekanta när de tog in 200 miljoner kronor av bland andra Kinnevik. Pengarna har kommit till användning, omsättningen fyrdubblades och personalstyrkan tredubblades. Nu väntar en större internationell expansion för det digitala vårdbolaget med fokus på artros. Men på 34-listan blir man bara topp fem en gång xå Jakob förbrukade sin plats redan i fjol.

Det är som vanligt tvära kast mellan 34ornas olika fokusområden. Efter dagens fem 34or återstår bara ett litet gäng – […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Nytt spel från ensamvargen

    Victor Ågren gjorde succé 2019 med spelet My Friend Pedro som han utvecklat helt ensam. Nu uppges Malmö-utvecklaren vara på gång med ett nytt spel.

  • Tipsa oss!

    Vi på Rapidus brinner för det skånska näringslivet. Vi vill ge dig en heltäckande bevakning av det som händer i vår region. Men vi kan inte veta allt. Tipsa oss!

  • Fler blommor i skånska vägkanter

    Projektet Hela Sverige Blommar, organiserat av den anrika organisationen Hushållssällskapet, ska odla fler blommor än någonsin i Skåne. En trio skånska banker är de senaste att ansluta sig till projektet.

  • Så väcker du journalistens intresse

    Överraskning, känslor och pengar. Det är ingredienser till en artikel som väcker alla Rapidusläsares intresse. Så här gör du för att komma i tidningen.

  • Influencermarknaden växer upp

    Marknaden för produktplacering hos influencers växer så det knakar. Senaste siffran är 1,1 miljarder kronor bara i Sverige. Rapidus har tittat närmare infuencermarknaden och ser en vilda västern-värld som börjat mogna.

  • Sportscom avbryter satsningen

    Helsingborgsbolaget Sportscom skulle utmana Radiosporten med livesända radioreferat från stora ligor. Men precis före fotbollspremiären drar man ur sladden.

  • Bokförlag i Helsingborg växer med förvärv

    Det börsnoterade bokförlaget Hoi Publishing, med redaktion i Helsingborg, köper Lundaförlaget Ekström & Garay. Med affären befäster Hoi sin ställning som Sveriges största hybridförlag.

  • The Conference öppnar dörrarna

    Det som började som en internkonferens är i dag en välrenommerad plattform för kreativa näringar.

  • Helsingborgsförlaget Komlitt säljs

    Bokförlaget Ordstark i Helsingborg säljer och prioriterar om.

  • Helsingborgare utmanar Radiosporten

    Sportscom heter den nya streamingtjänsten som lanseras i veckan. Bolaget har lockat tunga investerare.