lördag 2 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skarpt läge för danska plastsorterare

|  
|  

Den omtalade startupen Trebo, med rötterna i Danmarks Tekniske Universitet, gör framsteg, nyanställer och är nu nära att sälja sin första sorteringsmaskin.

Grundarna Thomas Trebbien och Andreas Leth Bockhoffs idé är att sälja en egenutvecklad maskin som återanvänder stora mängder plast som annars går till spillo. Ambitionen är att bli globala.

Trebo har under våren fått ytterligare 2,5 miljoner danska kronor från North East Venture, en fond som startats av familjen bakom smyckesföretaget Pandora. Och just nu tävlar tre kunder om att bli först med att köpa en egen specialbyggd maskin för att sortera plast.

– Vi är så nära att vi kan smaka det. Jag är mycket optimistisk. Vi väntar på att få det första avtalet i sommar, inom tre månader. Det är först till kvarn. Vi har gjort en demo för dem och bevisat att vi kan sortera deras plast, säger Thomas Trebbien.

I november 2019 rapporterade Rapidus dock att Trebo siktade på att resa fyra miljoner.

– Vi är inte färdiga, men nu kan vi gå vidare och anställa både ingenjörer och säljare den närmaste tiden. Redan nu har det tillkommit två tekniska utvecklare. Dessutom har den danska regeringen kommit med nya lånemöjligheter i spåret av coronakrisen, säger Thomas Trebbien.

Trebo har tidigare fått över en miljon danska kronor från bland annat Innovationsfonden och siffrorna ligger på plus efter ett par års existens. De säljer nämligen redan användandet av deras två egna maskiner, men målet har hela tiden varit att sälja maskiner som är specialanpassade efter kunderna och deras specifika plastsorter.

Keld Broksø

Den omtalade startupen Trebo, med rötterna i Danmarks Tekniske Universitet, gör framsteg, nyanställer och är nu nära att sälja sin […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.

  • Elonroad: Tråkigt men ingen katastrof

    I en pinfärsk rapport till Regeringen har Trafikverket slagit fast att Sverige inte bör planera för en större utbyggnad av elvägar, där fordon laddas medan de kör. Elonroads vd Karin Ebbinghaus tar det med ro.

  • Lundabolag i genombrottsaffär med Alfa Laval

    Lundabaserade EPFF säljer ett av sina patent till Alfa Laval. Affären innebär ett kommersiellt genombrott för bolagets teknologi.